ETR
03 grudnia 2020 Faniska – kolejna światowa premiera fonograficzna Filharmoników Poznańskich 

Można by zażartować, że w tym roku Wielkanoc wypadła w… październiku, bowiem dopiero wtedy – z powodu pandemii – odbył się planowany na kwiecień Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Ale tradycyjnie nie zabrakło na nim koncertu poświęconego zapomnianym dziełom operowym, którego spiritus movens jest nasz pierwszy dyrygent gościnny, Łukasz Borowicz.  

Tradycyjnie też jednym z wykonawców tego cyklu była Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Tym razem w Filharmonii Narodowej w Warszawie (20.10)  zabrzmiała Faniska Luigiego Cherubiniego. Teraz dzieła tego można już posłuchać w pełnej wersji i na płytach. Nakładem wydawnictwa DUX ukazał się właśnie dwupłytowy album „Luigi Cherubini,  Faniska”. 

Opera (z librettem Josepha Sonnleithnera) powstała na zamówienie dyrekcji Hofoper w Wiedniu, które Cherubini otrzymał wiosną 1805 roku. Premierowy spektakl  odbył się w wiedeńskim Kärntnertortheater 25 lutego 1806 roku w obecności cesarza Franciszka II. A dzieło to tak zachwyciło Ludwiga van Beethovena, że i on postanowił napisać operę. I stworzył jedyną – Fidelio. 

Akcja Faniski rozgrywa się w Polsce, w jednym z zamków magnackich w okolicach Sandomierza. Dwaj  bohaterowie – Zamoski i Rasinski – są skłóconymi władcami sąsiednich województw, a główny wątek dzieła dotyczy próby uwolnienia Faniski, żony Rasinskiego, przetrzymywanej przez Zamoskiego w lochach jego zamku. Wszystko kończy się happy endem. 

Album nagrano z udziałem Natalii Rubiś (sopran), Krystiana Adama Krzeszowiaka (tenor), Katarzyny Belkius (sopran), Roberta Gierlacha (bas-baryton), Tomasza Raka (baryton), Justyny Ołów (mezzosopran), Piotra Kaliny (tenor), Poznańskiego Chóru Kameralnego (przygotowanego przez Bartosza Michałowskiego) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Całością dyrygował Łukasz Borowicz. 

Album będący kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, właśnie trafił do sprzedaży – można go kupić w dobrych sklepach muzycznych.