ETR
16 lutego 2021 BEETHOVEN NASZ WSPÓŁCZESNY. SCHERZISSIMO

Dzieła Mistrza z Bonn wypełnią dwie edycje 487. Koncertu Poznańskiego, tym razem odbywającego się w ramach cyklu Beethoven nasz współczesny – 25 i 26 lutego (godz. 19, Aula Uniwersytecka). Filharmoników Poznańskich poprowadzi znakomity norweski dyrygent Eivind Gullberg Jensen.   

Zlecenie na napisanie muzyki do dramatu Egmont Johanna Wolfganga von Goethego, Ludwig van Beethoven przyjął z radością. Był bowiem wielbicielem talentu poety, ale także wolnościowych haseł w tym dramacie zawartych. Utwór, powstały w 1810 roku, składa się z kilku części,  ale w całości wykonywany jest  sporadycznie. Niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż jednak uwertura funkcjonująca jako samodzielne dzieło i jako takie pojawiające się często w programach koncertowych.

Pracę nad ukończoną jesienią 1802 roku II Symfonią D-dur op. 36 Ludwig van Beethoven rozpoczął zapewne dużo wcześniej, bowiem często swoje utwory przetwarzał, zmieniał, doskonalił. Po raz pierwszy zabrzmiała ona w Wiedniu, w Theater an der Wien, 5 kwietnia 1803 roku pod dyrekcją kompozytora. 

Muzyka II Symfonii jest jasna i pogodna, mimo iż powstała w trudnym dla Beethovena czasie. Ukończył ją podczas pobytu w Heiligenstadt, gdy okazało się, że jego postępujące problemy ze słuchem mogą być nieuleczalne… I gdy dziś się nią zachwycamy może trudno nam zrozumieć współczesnych kompozytorowi, dla których dzieło było zbyt długie w czasie i sztuczne i w którym  widzieli przesadne gonienie za nowoczesnością i ekscentrycznością. 

 

Czwartek, 25.02.2021, godz. 19, Aula UAM
Piątek, 26.02.2021, godz. 19, Aula UAM

487. KONCERT POZNAŃSKI
BEETHOVEN NASZ WSPÓŁCZESNY
SCHERZISSIMO

WYKONAWCY:

Eivind GULLBERG JENSEN – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM: 

  • Ludwig van Beethoven, Uwertura Egmont op. 84
  • Ludwig van Beethoven, II Symfonia D-dur op. 36

Allegro con brio
Larghetto
Allegro
Allegro molto

Karnety:

KP 1 (25.02)
KP 2 (26.02)

***

Patronat honorowy:

Projekt realizowany przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej