ETR

Yaroslav SHEMET

Yaroslav SHEMET

dyrygent  

Yaroslav Shemet, ukraińsko-polski dyrygent, to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając zaledwie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie (INSO-Lviv), a od ukończenia studiów był najmłodszym wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w Instytucie Dyrygentury (2018-2023) – pracę na uczelni podjął w wieku 22 lat. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Edukację muzyczną zaczynał mając zaledwie 3 lata. Uczył się śpiewu, gry na fortepianie i klarnecie. Naukę kontynuował w szkole talentów przy Charkowskim Konserwatorium, w klasie dyrygentury chóralnej. W trakcie nauki został laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych i wokalnych, m.in. w Mediolanie i Teodozji.  Mając 17 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, na kierunku dyrygentura symfoniczna, w klasie prof. Warcisława Kunca. Kształcił się także w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Johannesa Wildnera.

W czasie studiów założył orkiestrę Musique Moderne specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Był także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu zrzeszającego najlepszych muzyków z całej Polski  – Polish Symphony Orchestra. W latach 2018-2019 był dyrygentem oraz asystentem dyrektor artystycznej Youth Symphony Orchestra of Ukraine, Oksany Lyniv.

Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i Ukrainie, z takimi zespołami jak Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, NFM Filharmonia Wrocławska, orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Poznańskiej i Filharmonii Łódzkiej. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre i Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hongkongu. Współpracował z takimi solistami takimi jak Lars Danielsson, Francesca Dego czy Roman Simović.

Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku, w produkcji Poławiaczy pereł Georges’a Bizeta. Od tego roku, jako dyrygent gościnny, współpracował też z Operą Narodową w Odessie, gdzie poprowadził m in. Carmen Georges’a Bizeta oraz Madame Butterfly Giacoma Pucciniego.

Od 2021 roku dyrygent współpracuje z Operą Śląską, gdzie poprowadził wznowienie Rzekomej ogrodniczki Wolfganga Amadeusza Mozarta, a jako kierownik muzyczny – produkcję Jaskółki Giacoma Pucciniego.

Poza muzyką symfoniczną i operową, Yaroslav Shemet zajmuje się też muzyką współczesną i ma już na koncie ponad 60 prawykonań. Chętnie współpracuje też z muzykami jazzowymi – w 2018 roku wraz z Lars Danielsson Group oraz orkiestrą INSO-Lviv poprowadził koncert w ramach lwowskiego festiwalu muzycznego Leopolis Jazz Fest.