ETR

Wanda FRANEK

Wanda FRANEK

Obiecujący alt o szlachetnym dźwięku. Niesamowity alt z głębokim, mocnym i wzruszającym głosem – to tylko niektóre opinie krytyków o głosie Wandy Franek.

Artystka ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego Jadwigi Rappe. Jest zwyciężczynią Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach i laureatką III Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u Christy Ludwig, Ewy Podleś, Christiana Elssnera, Anity Garancy, Paula Esswooda i Artura Stefanowicza.

W 2008 roku zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Lucindy w L’amante di tutte Baldassare Galuppiego, a od 2012 roku współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, biorąc udział w produkcjach Manon Lescaut Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz Lohengrin Richarda Wagnera w reżyserii Antony’ego McDonalda. W latach 2013-2015 uczestniczyła w Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej, współpracując z Eytanem Pessenem, Matthiasem Rexrothem i Izabellą Kłosińską. W 2014 roku zadebiutowała na scenie Snape Maltings w Aldeburgh w Wielkiej Brytanii w ramach programu Aldeburgh Music. Zaśpiewała wówczas partię Amora w Koronacji Poppei Claudio Monteverdiego w reżyserii Daisy Evans. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską przy Mefistofelesie Arrigo Boito w koprodukcji z Trondheim Symfoniorkester w reżyserii Tomasza Koniny.

Wiosną 2015 roku zadebiutowała w partii Doroty w operze Cud albo Krakowiaki i Górale w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wystąpiła w roli królowej Erenice w Sosarme Haendla, w Mefistofelesie Boito w Trondheim oraz na Festiwalu Mozartowskim Warszawskiej Opery Kameralnej, wykonując koncertowe wersje najpiękniejszych arii z oper Mozarta.

Jako solistka koncertowała m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Tadeuszem Strugałą, Tadeuszem Wojciechowskim i Władysławem Kłosiewiczem.