ETR

Valentina IGOSHINA

Valentina IGOSHINA

fortepian

Swoją elegancją, a jednocześnie niezwykle szeroką brzmieniową paletą kolorów i doskonałą techniką pianistyczną Valentina Igoshina od lat oczarowuje słuchaczy na całym świecie. Urodzona w Briańsku (Rosja),  w rodzinie muzyków,  ukończyła Konserwatorium Moskiewskie im. Piotra Czajkowskiego, gdzie studiowała pod kierunkiem Larissy Dedovej, Sergeia Dorensky’ego i Nikolai Lugansky’ego.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów  Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy, na którym w 1993 roku zdobyła pierwszą nagrodę.   Po latach tak mówiła na antenie Dwójki  Polskiego Radia:   To  był mój pierwszy konkurs, miałam 15 lat. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę,  to był też mój pierwszy kontakt z wielkimi muzykami na Zachodzie. W Bydgoszczy po prostu  się wszystko zaczęło. To było oszałamiające, wiązało się z wielkimi emocjami. Otrzymałam wiele zaproszeń na koncerty i zaczęłam wyjeżdżać do  wielu krajów. 

Po sukcesie w Bydgoszczy przyszły kolejne –   Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie (1997, I nagroda).  Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Królowej Elżbiety w Brukseli (2003, finał) oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.  José Iturbiego w Walencji (2006, II nagroda). Była także finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000, I wyróżnienie). 

Pianistka występowała w Queen Elizabeth Hall w Londynie w ramach słynnego międzynarodowego cyklu pianistycznego Harrodsa. Zagrała recitale w Tonhalle w Zurychu, w Mediolanie (w cyklu  La societa dei Concerti), w Théatre de l’ Athénée w Paryżu, w klasztorze jakobinów w Tuluzie. Gościła także na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in.: Radia France w Montpellier,  Festival International de Piano de La Roque d’Anthéron  (Francja),  Ravello Festival  (Włochy),  Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim  w Dusznikach  Zdroju,  Festival Internacional de Música da Póvoa de Varzim  oraz  Dias da música em Belém  w Lizbonie (Portugalia), Styriarte w Grazu (Austria). 

Występowała z takimi orkiestrami jak:  Hallé Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra,  Concertgebouw Royal Orchestra,  Orquestra Simfonica de Barcelona i Nacional de Catalunya,  Real Filharmonia de Galicia, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, Polska  Orkiestra Radiowa. Grała też recitale m.in. w Paryżu, Moskwie, Madrycie, Lyonie, Saint Louis, Walencji, Luksemburgu, Ludwigsburgu, Santiago de Chile i Lizbonie. 

Valentina Igoshina nagrała kilka płyt z utworami Modesta Musorgskiego, Roberta Schumanna, Fryderyka  Chopina i Dymitra  Szostakowicza. Grała także w dwóch filmach biograficznych reżyserowanych przez Tony’ego Palmera – utwory Siergieja Rachmaninowa w The Harvest of Sorrow (1998),  a utwory Fryderyka Chopina  w The Strange Case of Delphina Potocka (1999). Obie produkcje zostały zrealizowane jako filmy DVD (2001) i dystrybuowane były przez Warner Classics.