ETR

Vadym KHOLODENKO

Vadym KHOLODENKO

fortepian

Vadym Kholodenko szybko zdobywa reputację jednego z najbardziej dynamicznych i technicznie utalentowanych młodych pianistów naszych czasów. Publiczność i krytyków zachwycił już w 2013 roku wygrywając wówczas Van Cliburn International Piano Competition. Wcześniej uhonorowany był już głównymi nagrodami w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franza Schuberta w Dortmundzie (2011), w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Sendai w Japonii (2010) oraz na International Maria Callas Grand Prix  w Atenach (2004).

Pianista współpracował z takimi dyrygentami takimi jak: Valery Gergiev, Leonard Slatkin, Vladimir Fedoseyev, Kirill Karabits, Miguel Harth-Bedoya, Paul Daniel, Pinchas Zukerman, Yuri Bashmet czy Vladimir Spivakov. W 2013 roku otrzymał angaż w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, gdzie Valery Gergiev okrzyknął go Artystą Miesiąca, a niedawno poprosił o wspólne występy i nagrania w Paryżu, Luksemburgu i Petersburgu.

Artysta grał w Stanach Zjednoczonych z Philadelphia Orchestra, Atlanta Symphony, Indianapolis Symphony, Rochester Philharmonic i San Diego Symphony Orchestra. Odbył tam także tournée ze Staatskapelle Weimar pod dyrekcją Kirilla Karabitsa, występował z recitalami m. in. w Waszyngtonie, Bostonie i podczas Aspen Music Festival.

Jego londyński debiut z Royal Philharmonic Orchestra w 2017 roku zaowocował ponownym zaproszeniem. W Europie współpracował ostatnio także z BBC Scottish Symphony Orchestra, Orchestre National Bordeaux Aquitane, Orchestre Philharmonique de Luxembourg, Malmö Symphony Orchestra, Norwegian Radio Orchestra, Prague Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica de RTVE i Orquesta Nacional de España.  Dał recitale w Radio France w Paryżu, LSO St Lukes w Londynie, Liszt Academy w Budapeszcie, w Lucernie oraz podczas  SWR Schwetzignen Festspiele i Festiwalu Chopin i jego Europaw Warszawie. Jest zapalonym kameralistą, w związku z czym chętnie pojawia się w cyklu Spectrum Concertsw Berlinie, a także współpracuje ze skrzypkami – Vadimem Repinem, Clarą-Jumi Kang, Aleną Baevą, altowiolistą Maximem Rysanovem i wiolonczelistą Aleksandrem Buzlovem.

Vadym Kholodenko jest częstym gościem w Japonii. Występował z Tokyo Metropolitan Symphony , a  także odbył po tym kraju tournée z Prague Radio Symphony Orchestra.  Grał też z Malaysian Philharmonic, Sydney Symphony Orchestra.  Jego recitali słuchano w całej Japonii, w Pekinie i w Singapurze.

W sezonie 2018/2019  pianista dał debiutanckie recitale w Wigmore Hall w Londynie, w Salle Gaveau w Paryżu Paris i w Konzerthaus w Wiedniu. Ponownie grał z Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Rochester Philharmonic, Staaskapelle Weimar oraz z Copenhagen Philharmonic, Pacific Symphony i Osaka Philharmonic.

Za nagranie płytowe z solowymi utworami Aleksandra Skriabina otrzymał nagrodę Diapason D’Or (2018). Jego najnowsze nagranie to DVD dla wytwórni Arthaus –  V Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa wykonany z orkiestrą Teatru Maryjskiego pod dyrekcją Valery’ego Gergieva.

Vadym Kholodenko urodził się w 1986 roku w Kijowie. Pierwsze koncerty dał w wieku 13 lat w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2005 roku przeniósł się do Moskwy, by studiować w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym pod kierunkiem prof. Very Gornostajewej.