ETR

Václav LUKS

Václav LUKS

dyrygent  

Václav Luks ukończył Konserwatorium w Pilźnie oraz Akademię Sztuk Scenicznych w Pradze w klasie waltorni i klawesynu. Swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej doskonalił w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, zgłębiając grę na historycznych instrumentach klawiszowych i dawne praktyki wykonawcze pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera i  Jespera Boje Christensena.

W czasie studiów w Bazylei i po nich,  koncertował  w Europie, USA, Meksyku i Japonii  jako pierwszy waltornista Akademie für Alte Musik Berlin. Po powrocie do Czech w 2005 roku  przekształcił istniejący już zespół Collegium 1704 w orkiestrę barokową oraz założył nowy zespół – Collegium Vocale 1704. Pod jego kierownictwem Collegium 1704 znalazło się w gronie najlepszych zespołów na świecie, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Artysta  ma również zasługi w przywróceniu zainteresowania muzyką czeskich twórców  – Jana Dismasa Zelenki i Josefa Myslivečka.

W 2008 roku Václav Luks rozpoczął cykl koncertów Music Bridge Prague – Dresden, a w 2012 roku – z udziałem Collegium 1704 – serię koncertową w praskim Rudolfinum, prezentującą głównie  XVII- i XVIII-wieczną  muzykę  wokalną. W roku 2015 oba cykle połączone zostały we wspólny projekt koncertowy, odbywający się w Pradze i Dreźnie.

Zespół Collegium 1704 zapraszany jest na festiwale w Salzburgu, Lucernie, Utrechcie i Lipsku. Występuje w prestiżowych salach w Berlinie, Wiedniu, Londynie, Amsterdamie i Paryżu.

Václav Luks, na stałe związany z Collegium 1704, współpracuje również z innymi znakomitymi zespołami, takimi jak La Cetra Barockorchester w Bazylei, Concerto Köln, Akademie für Alte Musik Berlin, Dresdner Kammerchor i Nederlandse Bachvereniging.

Dyrygował także m.in. Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Norwegian Radio Orchestra czy Orchestre nationale de France, z którą regularnie współpracuje od 2019 roku – poprowadził ją także podczas koncertu, z którego dochód przeznaczony  był na odbudowę paryskiej katedry  Notre Dame. W 2022 roku, za wybitne zasługi dla kultury, uhonorowany został francuskim  Ordre des Arts et des Lettres (Order Sztuki i Literatury).

Jako solista i dyrygent dokonał wielu nagrań dla różnych wytwórni. Zapraszany jest też do jury międzynarodowych konkursów, wykłada dyrygenturę chóralną w Hochschule für Musik w Dreźnie.

Od 2021 roku jest dyrygentem gościnnym Handel & Haydn Society w Bostonie, a od 2022 do 2025 roku artystą-rezydentem Kammerakademie Potsdam.