ETR

Urszula Kryger

Urszula Kryger

Urszula Kryger, wśród wielu różnych sukcesów, ma na swoim koncie ten wyjątkowo prestiżowy – jako pierwsza polska śpiewaczka wystąpiła w mediolańskiej La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Był rok 1995. Za sobą miała już zwycięstwa w konkursach: Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (1992) oraz Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu i w 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994).
A rok po występie w La Scali, z wielkim sukcesem zadebiutowała na scenie Semperoper w Dreźnie, gdzie zaśpiewała partię Angeliny w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego.

Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w 1988 roku ukończyła Wydział Instrumentalny w klasie fortepianu, a w 1992 roku – Wydział Wokalno-Aktorski w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia wokalne kontynuowała później pod kierunkiem André Orlowitza w Kopenhadze.

Liryka wokalna, kameralistyka, repertuar oratoryjno-kantatowy to dziedziny muzyki, w których Urszula Kryger czuje się najlepiej. Nic więc dziwnego, że wyraźnie widać to także w jej nagraniach płytowych. Śpiewaczka ma na swoim koncie płyty wydane m.in. przez: Engram – pieśni Fryderyka Chopina, Carla Loewego i Stanisława Moniuszki (Mickiewicz i muzyka, 1998), Decca – Pieśni polskie Francisa Poulenca (1999), Hyperion – pieśni Chopina (1999), CPO – Pieśni i ballady Loewego (2000), DUX – duety kompozytorów rosyjskich, nagrane wspólnie z Jadwigą Rappé, Jerzym Knetigiem i Tomaszem Herbutem (2001, Nagroda Fryderyk 2001), pieśni Moniuszki (2002), pieśni Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego (2002, Nagroda Fryderyk 2002), Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego – rejestracja DVD uroczystej mszy świętej w pierwszą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II (2006), BNL – arie Ludwiga van Beethovena (2003), Channel Classics Records – komplet pieśni na głos i fortepian Szymanowskiego, nagrane wraz z Iwoną Sobotką, Piotrem Beczałą, Julianą Gondek oraz holenderską pianistką Reinild Mees (2004, Nagroda Fryderyk 2004).

Za mistrzowskie interpretacje pieśni Karola Szymanowskiego w 2006 roku otrzymała Nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego.

Urszula Kryger współpracuje z wybitnymi dyrygentami (m.in. z Janem Krenzem, Jerzym Semkowem, Rafaelem Frühbeckiem de Burgos, Hansem-Martinem Schneidtem, Sir Colinem Davisem i Arminem Jordanem) oraz ze znakomitymi pianistami (Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan, Pascal Rogé i Katarzyna Jankowska). Wystąpiła także wspólnie z klarnecistą Paulem Meyerem oraz zespołami Tokyo String Quartet i Petersen Quartet.