ETR

Tomasz WIJA

Tomasz WIJA

W 2017 roku Tomasz Wija zadebiutował w Staatstheater w Brunszwiku śpiewając  tytułową rolę w musicalu Sweeney Todd  Stephena Sondheima, a w sezonie 2017/2018 będzie go można usłyszeć  w partii Alidora w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego w Staatstheater w Oldenburgu, z którym artysta związany jest od sezonu 2014/2015. W Oldenburgu Tomasz Wija śpiewa m.in. tytułowe  partie w Herculesie Georga Friedricha Händla, Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta,  Sweeney Todd  Stephena Sondheima oraz Escamilla w Carmen Georges’a Bizeta, Bottoma  w Śnie nocy letniej Benjamina  Brittena.  W 2017 roku, podczas AUDI Sommerkonzerte w Ingolstadt, śpiewał rolę Capuletiego  w  Romeo i Julii Charles’a  Gounoda, z towarzyszeniem  Münchner Rundfunkorchester.

W latach 2011 – 2014 artysta był solistą zespołu Staatstheater  w Kassel, gdzie wykonywał m.in. partie Schaunarda w Cyganerii  Giacomo Pucciniego, Achilli w  Juliuszu Cezarze Georges’a Friedricha Händla oraz Tezeusza w Śnie nocy letniej Benjamina Brittena.  Śpiewał także na deskach Deutsche Oper Berlin,  Staatsoper Berlin oraz Semperoper w Dreźnie.

W swoim repertuarze ma także dzieła oratoryjno–kantatowe, w tym m.in.  Johanna Sebastiana Bacha – Oratorium na Boże Narodzenie,  Pasję według św. Jana, Pasję według św. Mateusza,  Georga Friedricha Händla – Mesjasza, Utrecht Te Deum oraz  IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Tomasz Wija jest absolwentem Universität der Künste w Berlinie w klasie śpiewu Elisabeth Werres.