ETR

Tomasz STOCKINGER

Tomasz STOCKINGER

Tomasz Stockinger jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorów. Syn znanego aktora Andrzeja Stockingera, w 1978 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i od tamtego czasu nieprzerwanie związany jest z teatrem, kinem, telewizją oraz estradą.

Karierę teatralną rozpoczął w warszawskim Teatrze Dramatycznym, pod dyrekcją Gustawa Holoubka. Później współpracował z innymi warszawskim scenami, takimi jak: Kwadrat, Scena Prezentacje, Syrena, Roma i Komedia.

Do jego najważniejszych filmów należą: Sto koni do stu brzegów (reż. Zbigniew Kuźmiński), Bołdyn (reż. Ewa i Czesław Petelscy), Znachor (reż. Jerzy Hoffman), Lata dwudzieste, lata trzydzieste… (reż. Janusz Rzeszewski). Jest także popularnym aktorem serialowym, w tym tak znanych jak : Dom, Rycerze i rabusie, Pogranicze w ogniu, Zespół adwokacki oraz Klan, który emitowany jest od… 19 lat!

Tomasz Stockinger kontynuuje również rodzinne tradycje muzyczne. W 2005 roku nagrał solową płytę Melodią wracasz do mnie, wydaną przez Polskie Radio.

Obecnie aktor występuje w warszawskiej Kamienicy, goszcząc też na wielu innych polskich scenach w repertuarze teatralnym i muzycznym.