ETR

Tomasz SOŚNIAK

Tomasz SOŚNIAK

fortepian

Tomasz Sośniak jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik (2012). Swoje umiejętności szlifował również m.in. pod okiem prof. Tima Owensa i prof. Martina Hughesa. Dziś jest adiunktem w macierzystej uczelni – uczy w Katedrze Kameralistyki oraz Katedrze Fortepianu, a także ściśle współpracuje z Katedrą Instrumentów Dętych oraz Katedrą Perkusji.

Artysta jest laureatem ogólnopolskich i zagranicznych konkursów pianistycznych i kameralnych, w tym m.in.: IX Konkursu Pianistycznego Ludwik Stefański i Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Płocku (II nagroda, 2006), II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Magnificat Lupiae  w Lecce (I nagroda, Włochy, 2008), Międzynarodowego Konkursu Don Vincenzo Vitti w Castellana Grotte (II nagroda, Włochy, 2013).

W 2017 roku był uczestnikiem międzynarodowych warsztatów muzyki nowej New Music Incubator. W 2020 stworzył cykl koncertów IntroSepia, łączących muzykę współczesną z medytacją na żywo. Od 2011 roku współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

W 2014 roku nagrał wspólnie z Anną Budzyńską (sopran) płytę z nieznanymi pieśniami kompozytorów słowiańskich. Znalazły się na niej utwory m.in. Władysława Żeleńskiego, Antonína Dvořáka i Vatroslava Lisinskiego. Uczestniczył także w projekcie I, Culture Orchestra w 2014 i 2015 roku.

Tomasz Sośniak jest pianistą poznańskiego zespołu Sepia Ensemble, wykonującego muzykę współczesną w kraju i poza jego granicami (m.in. w Irlandii, Chinach, Luksemburgu, Niemczech, Estonii).