ETR

Tomáš NETOPIL

Tomáš NETOPIL

dyrygent  

Tomáš Netopil jest głównym dyrygentem gościnnym Czeskiej Orkiestry Filharmonicznej, z którą, oprócz koncertów w Rudolfinum w Pradze, regularnie występuje podczas tras koncertowych. W latach 2013-2023 był głównym dyrektorem muzycznym Aalto-Musiktheater i Philharmonie w Essen, gdzie w ostatnim sezonie wystawił m.in. Tannhäusera Richarda Wagnera, Dogville Gordona Kampego, Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta. Poza Essen, poprowadził Katię Kabanową Leoša Janáčka w Operze Genewskiej. W latach 2008-2012 Tomáš Netopil pełnił funkcję dyrektora muzycznego Teatru Narodowego w Pradze.

W sezonie 2023-2024 m.in. dyrygował operami: Jenůfa Leoša Janáčka w Staatsoper w Hamburg i Rusałka Antonína Dvořáka w Teatrze Narodowym w Pradze, a także poprowadził koncerty z Orkiestrą Opery we Frankfurcie, orkiestrą Tyrolskiego Teatru Regionalnego, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo.

Latem 2018 roku, Tomáš Netopil założył Międzynarodową Letnią Akademię Muzyczną w Kromieryżu, oferując studentom zarówno zajęcia artystyczne, jak i możliwość spotkania i pracy z czołowymi międzynarodowymi muzykami. Latem 2021 roku, we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Antonína Dvořáka w Pradze, Akademia utworzyła Młodzieżową Filharmonię Dvořákova Praha z muzykami z konserwatoriów i akademii muzycznych, pracującą pod kierunkiem muzyków Czeskiej Orkiestry Filharmonicznej. Tomáš Netopil, w 2017 roku był artystą-rezydentem praskiego festiwalu Dvořáka, otwierając ten festiwal z Essen Philharmoniker i zamykając go wykonaniem Te Deum Antonína Dvořáka z Wiener Symphoniker.

W sezonie 2022-2023 zadebiutował z orkiestrą Concentus Musicus Wien, a także dyrygował koncertami w Azji z Japońską Orkiestrą Symfoniczną Yomiuri i Koreańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.

Tomáš Netopil studiował grę na skrzypcach i dyrygenturę w rodzinnych Czechach, a także w Royal College of Music w Sztokholmie pod kierunkiem profesora Jormy Panuli. W 2002 roku wygrał pierwszy Konkurs Dyrygentów im. Sir Georga Soltiego w Alte Oper we Frankfurcie.