ETR

Tianwa YANG

Tianwa YANG

skrzypce

Wychowana w Pekinie, Tianwa Yang zaczęła uczyć się grać na skrzypcach w wieku czterech lat. Mając 10 lat trafiła do Chińskiego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie, gdzie uczyła się u Lin Yaoji.  Jako 13-latka nagrała 24 Kaprysy Paganiniego stając się najmłodszą artystką, która dokonała takiego wyczynu. W 2003 roku otrzymała stypendium DAAD, które umożliwiło jej podjęcie nauki w Niemczech, a jednocześnie stało się początkiem jej europejskiej kariery. 

Artystka gra z takimi orkiestrami jak SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg, WDR Sinfonieorchester Köln, MDR Sinfonieorchester,  hr-Sinfonieorchester, Bayerisches Staatsorchester, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, a także z orkiestrami symfonicznymi z Detroit, Seattle, Baltimore, Sydney, Vancouver, Singapuru i Nowej Zelandii. 

Występowała w takich salach jak Wigmore Hall w Londynie, Salle Pleyel w Paryżu, Lincoln Center i Rose Theater w Nowym Jorku, Gewandhaus w Lipsku. Jest gościem znanych festiwali, w tym  Lucerne Festival, Montpellier Festival, Rheingau Musik Festival, Ravinia Festival, Virginia Arts Festival, Heidelberger Frühling Festival, Schwetzinger Festival. 

Dwukrotnie otrzymała prestiżowe nagrody ECHO Klassik – po raz pierwszy w 2014 roku w kategorii Newcomer of the Year, po raz drugi, w 2015 roku – Instrumentalist of the Year. Pierwsza była za nagranie koncertów skrzypcowych Felixa Mendelssohna, druga – za nagranie 6 sonat na skrzypce solo Eugène’a Ysaÿe’a. Oba albumy ukazały się nakładem wytwórni Naxos, dla której skrzypaczka nagrywa. 

Tianwa Yang jest profesorem skrzypiec w Hochschule der Künste w Bernie, w Szwajcarii oraz w Hochschule für Musik w Würzburgu, w Niemczech.