ETR

Szymon RACZKOWSKI

Szymon RACZKOWSKI

bas

Szymon Raczkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie Piotra Micińskiego.

W 2021 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie rolą Johanna w Wertherze Jules’a  Masseneta. W 2022 roku, w ramach programu Opera Młodych Opery Wrocławskiej brał udział w premierze  Carmen Georges’a Bizeta.

Jako student występował w operach wystawianych przez Akademię Muzyczną we współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi (Georg Friedrich Händel – Semele, Otto Nicolai – Wesołe kumoszki z Windsoru, Stanisław Moniuszko – Flis). Swoje umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez: Hedwig Fassbender, Tobiasa Trunigera, Izabelę Kłosińską, Katelan Terrell, Artura Rucińskiego, Bernharda Epsteina, Sergieja Leiferkusa, Olgę Pasiecznik, Michała Biela, Robertę Alexander i Mariusza Kwietnia.

Artysta jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, w tym m.in. Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach (I nagroda, 2021), IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie
(III nagroda, 2021), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Bella Voce w Busku-Zdroju (I nagroda, 2020), VI Internationaler Giulio-Perotti-Gesangswettbewerb w Ueckermünde (III nagroda, 2019). Był także finalistą 55th International Vocal Competition 's-Hertogenbosch (2022).

Brał udział w wykonaniach  m.in. Requiem Wolfganga  Amadeusa Mozarta, Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa, Stabat Mater Karola Szymanowskiego czy Die Schöpfung Josepha Haydna.

Od 2021 roku Szymon Raczkowski uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.