ETR

Szymon KOMASA

Szymon KOMASA

Szymon Komasa jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego (2008). Po studiach  kontynuował naukę śpiewu na podyplomowych studiach wokalnych w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie śpiewu Rudolfa Piernaya oraz Edith Wiens w Juilliard School i studiu operowym przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W 2010 roku dostał się do finału konkursu BBC Cardiff Singer of the World, gdzie reprezentował Polskę.

Zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi partią Slooka w operze Weksel małżeński Gioacchino Rossiniego. Występował w takich miejscach jak Arena di Verona, Teatro Filarmonico w Weronie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Semperoper w Dreźnie, Barbican Hall w Londynie, w Teatro Massimo w Palermo oraz na scenie młodych artystów przy Metropolitan Opera.

W swoim repertuarze ma partie w takich dziełach operowych jak Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Trojanie Hectora Berlioza, Kopciuszek Jules’a Masseneta, Turek we Włoszech Gioacchino Rossiniego, czy Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego wystawiona w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, m.in. z Valerym Gergievem.

W zakresie jego muzycznych zainteresowań znajduje się też liryka wokalna oraz repertuar oratoryjno-kantatowy.