ETR

Szymon GUZOWSKI

Szymon GUZOWSKI

kontrabas

Szymon Guzowski jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą wcześniej ukończył w klasie Piotra Czerwińskiego.

Zdobywał laury w wielu liczących się konkursach w Polsce i Europie, m.in.: w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu, Tunbridge Wells Young International Concert Artists w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Brnie, Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Johanna-Matthiasa Spergera w Niemczech.

Koncertuje na terenie całego kraju, zarówno jako solista, jak i kameralista. W charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr wykonywał m.in. Koncert fis-moll Siergieja Kusewickiego, Koncert h-moll Giovanniego Bottesiniego, Koncert E-dur Johanna Baptisty Vanhala, Concerto grosso g-moll na obój i orkiestrę Georga Friedricha Händla (w transkrypcji na kontrabas w opracowaniu Piotra Czerwińskiego), Koncert g-moll RV 531 Antonio Vivaldiego (w autorskiej transkrypcji i opracowaniu na wiolonczelę i kontrabas). 

Jako kameralista współpracował z uznanymi artystami, m.in. z Christopherem Hogwoodem, Konstantym Andrzejem Kulką, Bartoszem Niziołem, a także z zespołami i orkiestrami kameralnymi, takimi jak Kwartet Wieniawskiego, Chopin Trio, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Feel Harmony, Orkiestra Collegium F,  Academia dell’’Arcadia.

Artysta posiada bogate doświadczenie w wykonawstwie muzyki współczesnej. Brał udział w prawykonaniach wielu utworów na liczących się festiwalach. W kręgu jego zainteresowań jest również stylowe wykonawstwo muzyki dawnej. Ukończył studia podyplomowe w klasie violi da gamba i kontrabasu wiedeńskiego u Kazimierza Pyzika w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zainteresowania artysty obejmują również muzykę rozrywkową. Na stałe (jako kompozytor, aranżer i basista) związany jest z zespołami Sonic Lake i Amaryllis, z którymi  zdobył nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach oraz dokonuje nagrań. Istotnym etapem pracy artystycznej Szymona Guzowskiego była współpraca z kompozytorem muzyki filmowej Goranem Bregovicem, która zaowocowała około 150 koncertami w Europie (Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Grecja, Rosja, Bułgaria, Rumunia) i Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna).

Szymon Guzowski jest wykładowcą Międzynarodowego Kursu dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, Janowcu nad Wisłą (Janowieckie Interpretacje Muzyki im. Jakuba Walaska). Ponadto prowadzi warsztaty dla uczniów szkół muzycznych na terenie całej Polski.