ETR

Simon WALLFISCH

Simon WALLFISCH

baryton

Najpierw była wiolonczela – studia w Royal College of Music w Londynie ukończył właśnie w klasie wiolonczeli Leonida Gorokhova. Dopiero po nich podjął studia wokalne u Russella Smythe’a, również w londyńskim Royal College of Music. Jako wiolonczelista grał przez kilkanaście lat z różnymi orkiestrami, w tym m. in. z  English Chamber Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra.

Po ukończeniu studiów wokalnych w Londynie w 2006 roku, Simon Wallfisch kontynuował naukę w Hanns Eisler Hochschule für Musik w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy w Lipsku, u  Jeanette Favaro-Reuter i u Wolframa Riegera. W latach 2009-2011 związany był z Opera Studio w Zurychu, gdzie wśród jego nauczyli byli Raymond Connell i  Snezana Brzacovic.

Artysta ma repertuarze zarówno utwory operowe, jak i koncertowe. Pośród jego znaczących ról operowych są m. in. role Fieramoski w Benvenuto Cellinim Hectora Berlioza (Staatsoper Nürnberg, 2016), Marcella w Cyganerii Giacoma Pucciniego (Teatro Verdi Casciana Terme, Pisa 2016),  Pelleasa w Peleasie i Melizandzie Claude’a Debussy’ego, Alberta Wertherze Julesa Masseneta (English Touring Opera 2015).

W londyńskiej Royal Opera House Covent Garden zadebiutował partią jednego z posłów flamandzkich w Don Carlosie Giuseppe Verdiego,  a w 2023 roku po raz pierwszy wystąpił w Deutsche Oper Berlin, w roli piątego sędziego w Das Wunder der Heliane Ericha Wolfganga Korngolda.

Jako baryton pojawia się w partiach solowych dzieł wykonywanych w takich salach jak Konzerthaus Berlin, Laeiszhalle Hamburg, Bridgewater Hall Manchester, Royal Festival Hall w Londynie, z takimi orkiestrami jak English Chamber Orchestra, Zürcher Kammerorchester  Academy of St Martin in the Fields. Współpracował z takim dyrygentami jak Jac van Steen, Sir Mark Elder, Sir Colin Davies czy Massimo Zanetti.

W Wigmore Hall zadebiutował jako solista z Nash Ensemble w 2017 roku. Z recitalami występował na słynnych festiwalach – Oxford Lieder Festival,  Leamington Arts Festival, Wimbledon Music Festival, Hampstead Music Festival, London Song Festival, czy na Międzynarodowym Festiwalu Operowym Smetanowa Litomyšl.

Simon Wallfisch śpiewał m.in. w Filharmonii Berlińskiej (Carmina Burana Carla Orffa),  Barbican Centre w Londynie (pieśni  i dzieła chóralne powstałe w obozie koncentracyjnym w Terezinie w latach 1942-1944), a w Temple Music w Londynie dał recital pieśni Viktora Ullmana i Davida Haasa (z pianistą Juliusem Drakiem). W 2020 roku,  z Academy of St Martin in the Fields wystąpił jako solista w programie pieśni orkiestrowych Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda i Richarda Straussa.

Artysta dobrze czuje się w też w repertuarze współczesnym. Podczas festiwalu muzyki współczesnej Klangwerkstatt Berlin wziął udział w światowej premierze V Symfonii Wiedeń na baryton solo i orkiestrę Jobsta Liebrechta.

Śpiewak ma bogatą dyskografię., a wśród wydanych albumów są:  Songs by Geoffrey Bush (Lyrita 2015), Songs by Caplet, Honegger, Milhaud and Ravel (Nimbus 2017), Gesänge des Orients (Nimbus 2018), Songs by Thea Musgrave (Lyrita 2019), Songs by Robin Holloway (Delphian 2019) Schumann Lieder (Resonus 2019), Brahms Lieder (Resonus 2020), Kowalski Lieder (Nimbus 2023).