ETR

Sheku KANNEH-MASON

Sheku KANNEH-MASON

Wiolonczelista  Sheku Kanneh-Mason to dziś jedna z najjaśniejszych młodych gwiazd muzyki klasycznej. Zwycięzca konkursu BBC Young Musician of the Year w 2016 roku,  rozchwytywany jest przez najsłynniejsze orkiestry i zapraszany do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata.

W styczniu  2018 roku, nakładem wytwórni Decca Classics, ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana Inspiration, na której znalazł się m.in.  I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107 Dymitra Szostakowicza nagrany z City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Mirgi Gražinyte-Tyli.

Międzynarodowa kariera Sheku rozwija się bardzo szybko. Z sukcesem zadebiutował już z BBC National Orchestra of Wales, City of Birmingham Symphony, Royal Liverpool Philharmonic oraz  Tonhalle Orchestra w Zurychu.  W 2017 roku  zadebiutował jako solista (z Chineke! Orchestra) na BBC Proms w Royal Albert Hall.  

Sezon 2018/2019 to koncerty m.in. z L’Orquestra Simfonica de Barcelona i Nacional de Catalunya, Philharmonia Orchestra London, Los Angeles Chamber Orchestra, Stuttgarter Kammerorchester podczas Rheingau Festival, Seattle Symphony, Orchestre Philharmonique de Radio France, Netherlands Chamber Orchestra, Atlanta Symphony, London Philharmonic, hr-Sinfonieorchester, Rotterdam Philharmonic,  Baltimore Symphony  oraz z Japan Philharmonic Orchestra w wiedeńskim Konzerthaus. W obecnym sezonie wiolonczelista jest także młodym artystą-rezydentem Royal Liverpool Philharmonic.

Shelu Kanneh-Mason gra także recitale – dał je już m.in. w Barbican Centre’s Milton Court, Wigmore Hall, Zurich Tonhalle, Lucerne Festival oraz w Carnegie Hall.

Pochodzący z Nottingham Sheku urodził się w niezwykle muzykalnej rodzinie. Mimo że jego rodzice nie są muzykami,  całe jego rodzeństwo (młody wiolonczelista jest trzecim z siedmiorga dzieci) gra na instrumentach na fenomenalnie wysokim poziomie.  O tej  wyjątkowej rodzinie BBC Four nakręciło film dokumentalny “Young, Gifted And Classical: The Making of A Maestro”.