ETR

Sergey DOGADIN

Sergey DOGADIN

Urodził się we wrześniu 1988 roku w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem Lva Ivaschenki. W 2012 ukończył Konserwatorium Petersburskie, w którym kształcił się pod okiem Vladimira Ovcharka i swojego ojca – cenionego rosyjskiego skrzypka i pedagoga. W czasie studiów brał również udział w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. Zakhar Bron, Boris Kushnir i Maxim Vengerov.

W latach 2012 – 2014 Sergey Dogadin studiował w Kolonii, a w latach 2013 – 2015 w Grazu. W lutym 2015 roku został przyjęty do Konserwatorium Wiedeńskiego, gdzie kontynuuje studia u słynnego skrzypka i pedagoga, Borisa Kuschnira.

Mimo młodego wieku Sergey Dogadin jest już laureatem nagród dziewięciu międzynarodowych konkursów, w tym:

  • Grand Prix, ? nagrody oraz nagrody specjalnej jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Andrei Postacciniego (Włochy),
  • I Nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Niccolo Paganiniego (Rosja),
  • Nagrody Specjalnej (przyznanej po raz pierwszy w historii konkursu), nagrody za najlepsze wykonanie koncertu W. A. Mozarta oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego ARD International Music Competition – Bayerischer Rundfunk (Niemcy),
  • II Nagrody (I nagrody nie przyznano) oraz nagrody publiczności XIV Międzynarodowego Konkursu Piotra Czajkowskiego (Rosja),
  • Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Yankelevitcha (Rosja)
  • I Nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Josepha Joachima w Hanowerze, w 2015 roku.

Sergey Dogadin jest stypendystą rosyjskiego Ministerstwa Kultury, Fundacji New Names, International Culture Exchange Foundation Orbelian, laureatem Yuri Temirkanov’s Prize, Andrey Petrov’s Prize, nagród przyznanych przez Prezydenta Rosji i władze Sankt Petersburga, a także nagrody Towarzystwa Mozartowskiego w Dortmund.

Artysta występował już m.in. w filharmoniach w Berlinie, Kolonii, Monachium, w Liederhalle w Stuttgarcie, Concertgebouw i Muziekgebouw w Amsterdamie, Suntory Hall w Tokio, Symphony Hall w Osace, Sali Koncertowej Kitara w Sapporo, Teatrze Wielkim w Szanghaju, Palacio de Congresos w Madrycie, Alte Oper we Frankfurcie, Tivoli w Kopenhadze, Wielkiej Sali Moskiewskiego Konserwatorium, sali koncertowej Teatru Maryjskiego, Berwaldhallen w Sztokholmie. Współpracował z London Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Berliner Symphoniker, NDR Radiophilharmonie, Budapest Symphony Orchestra, Nordwestdeutsche Philharmonie, English Chamber Orchestra, Kremerata Baltica, Orkiestrą Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Moskiewskimi Filharmonikami, a także orkiestrami z Estonii i Łotwy. Występował ze znakomitymi muzykami, takimi jak Yury Temirkanov, Valery Gergiev, Vladimir Aszkenazy, Vladimir Spiwakow, Jurij Simonow, Victor Tretjakow, Wasilij Petrenko, Anu Tali, Muhai Tang, Denis Matsuev, Alexander Dmitriev, Nikolay Alekseev, Mihail Tatarnikov, Nikołaj Tokariew, Ken-Dawid Masur czy Kevin Griffiths.

W 2003 Sergey Dogadin nagrał dla BBC Koncert skrzypcowy Aleksandra Głazunowa. Towarzyszyła mu Ulster Symphony Orchestra. Wiele spośród koncertów artysty jest transmitowanych przez Mezzo Classic (Francja), Europejską Unię Nadawców (EBU), BR Klassic (Niemcy), YLE Radio (Finlandia), NHK (Japonia), BBC (Wielka Brytania), Polskie Radio, czy rozgłośnie estońskie i łotewskie.

W marcu 2008 roku skrzypek wydał swoją pierwszą płytę, na której znalazły się kompozycje Piotra Czajkowskiego, Sergieja Rachmaninowa, Sergieja Prokofiewa i Aleksandra Rosenblatta.

Artysta gra na skrzypcach Giovanniego Battisty Guadagniniego, zbudowanych w Parmie w 1765 roku, użyczonych mu przez Fundację Fritza Behrensa z Hanoweru.