ETR

SEONG-JIN CHO

Seong-Jin CHO

fortepian

Seong-Jin Cho to dziś jedna z najjaśniejszych gwiazd pośród młodych pianistów. Urodził się w 1994 roku,  w Seulu.  Naukę gry na fortepianie zaczął w wieku lat 6, a mając lat 10 ćwiczył już pod okiem doświadczonych nauczycieli.  Sukcesy przyszły szybko – w 2008 roku wygrał Konkurs Chopinowski w Moskwie, rok później Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu. Przed warszawskim Konkursem Chopinowskim w 2015 roku został także laureatem  trzecich nagród w międzynarodowych konkursach muzycznych:  Piotra Czajkowskiego  w Moskwie (2011) i Artura Rubinsteina w Tel Awiwie  (2014).  W 2012 roku przeniósł się do Paryża. Studiował  u Michela Béroffa w Conservatoire National Supérieur de Musique, które ukończył w 2015 roku.

Drzwi do światowych sal koncertowych otworzyło mu zwycięstwo w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym  im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku.  Już w styczniu 2016 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z Deutsche Grammophon, a w listopadzie tegoż roku ukazał się jego pierwszy studyjny album z Koncertem e-moll op. 11 i balladami Fryderyka Chopina nagrany z London Symphony Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy. Rok później pojawił się jego solowy album z balladami Claude’a  Debussy’ego.

Seong-Jin Cho gra dziś z najlepszymi orkiestrami świata. W sezonie 2018/2019 wystąpi z  London Symphony Orchestra pod dyrekcją Gianandrei Nosedy w Barbican Centre, z L’Orchestre Philharmonique de Radio France pod batutą Myung-Whun Chunga w Paryskiej Filharmonii, z Finnish Radio Orchestra pod batutą Hannu Lintu, z Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Davida Afkhama oraz z l’Orchestra della Scala pod batutą Myung-Whun Chunga.

W listopadzie 2017 roku zastąpił Lang Langa na koncertach z Berlińskimi Filharmonikami w Berlinie, Frankfurcie, Hongkongu i Seulu. Wkrótce zagrał też z Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre de Paris, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Münchner Philharmoniker,  Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Czech Philharmonic Orchestra, Budapest Festival Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Detroit Symphony Orchestra, NDR Elbphilharmonie Orchester, RAI Symphony Orchestra, Hessischer Rundfunk Sinfonieorchester.

Współpracuje z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle, Valery Gergiev, Esa-Pekka Salonen, Gianandrea Noseda, Antonio Pappano, Myung-Whun Chung, Vladimir Ashkenazy, Yuri Temirkanov, Krzysztof Urbański, Fabien Gabel, Marek Janowski, Vassily Petrenko, Jakub Hrusa, Leonard Slatkin, Mikhail Pletnev.

Pianista chętnie gra też recitale. W tym sezonie powróci m.in. do Carnegie Hall w Nowym Jorku,  Concertgebouw w Amsterdamie, Kammermusiksaal – Berliner Philharmonie, Alte Oper we Frankfurcie, Los Angeles’ Walt Disney Hall, Tonhalle-Maag w Zurychu, Konserthuset w Sztokholmie, Prinzregententheater w Monachium, Mandel Hall w Chicago, Auditorium w Lyonie, a także pojawi się na La Roque d’Anthéron Festival, Verbier Festival, Gstaad Menuhin Festival oraz Rheingau Festival.