ETR

Sébastien ROULAND

Sébastien ROULAND

dyrygent  

Sébastien Rouland jest generalnym dyrektorem muzycznym Staatstheater w Saarbrücken. Mimo ukończonych studiów wiolonczelowych bardzo szybko stało się jasne, że zostanie dyrygentem. Od roku 2002 prowadził produkcje operowe w teatrach w Paryżu, Lyonie, Strasburgu, Marsylii, Wiedniu, Stuttgarcie, Wiesbaden, Essen, Berlinie, Genewie, Lizbonie, Tel Awiwie i Mexico City, co pozwoliło mu wypracować pozycję jednego z najbardziej wszechstronnych dyrygentów swego pokolenia. Szeroki repertuar dyrygenta obejmuje dzieła od baroku (również w historycznych interpretacjach na instrumentach z epoki) do muzyki współczesnej.

W 2015 roku Sébastien Rouland zadebiutował z sukcesem w Opéra National de Paris dyrygując operą Alceste Christopha Willibalda Glucka. Na otwarcie sezonu operowego w Saarbrücken poprowadził orkiestrę w nowej inscenizacji Wilhelma Tella Gioacchino Rossiniego. Realizacja ta nagrana została dla telewizji Arte i jest dostępna w streamingu Arte Concert. Artysta był gościnnym dyrygentem w Royal Opera w Kopenhadze w nowym wystawieniu opery Lulu  Friedricha Daniela Kuhlau, w Operze w Hamburgu w nowej inscenizacji Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także w Essen, Nowym Japońskim Teatrze Narodowym w Tokio i w Opéra Comique w Paryżu. W pierwszym sezonie w roli dyrektora generalnego w Saarbrücken prowadził orkiestrę w inscenizacjach oper:  Médée Luigiego Cherubiniego i Faust Charles’a Gounoda.

W sezonie 2019/2020 dyrygował też koncertami symfonicznymi  w Saarbrücken oraz  czterema nowymi przedstawieniami operowymi:  Weselem Figara Gioacchino Rossiniego, Don Carlosem Giuseppe Verdiego, Złotem Renu Richarda Wagnera. Brał też udział w nowych przedstawieniach oper: Pocztylion z Lonjumeau Adolphe’a Adama w Rouen i  Faust Charles’a Gounoda w Essen.

Dyrygował takimi orkiestrami jak: RSO Frankfurt, orkiestrą festiwalową Händel Festspiele w Halle, Badische Staatskapelle w Karlsruhe, Essener Philharmoniker, Orkiestrą Radia Norweskiego, Camerata Zürich, Orchestre Philharmonique de Luxembourg, Les Musiciens du Louvre i Orchestre National de Lyon.

Przedstawienie opery La vie parisienne Jacques’a Offenbacha pod jego kierownictwem muzycznym zrealizowane w Opéra National de Lyon zostało wydane na DVD przez Virgin Classics.