ETR

Reinhard GOEBEL

Reinhard GOEBEL

Założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Musica Antiqua Köln, jest rozchwytywany ze względu na swoje bogate doświadczenie i ogromną wiedzę o tzw. historycznej praktyce wykonawczej. Z powodzeniem zaszczepia ją współczesnym orkiestrom. Miał okazję pracować na muzyką XVII i XVIII wieku z lipską Gewandhausorchester, londyńską Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre National d’ Île de France z Paryża, Tonhalle-Orchester z Zurychu, Sächsischen Staatskapelle z Drezna, frankfurcką Rundfunk-Sinfonieorchestern, orkiestrami z Kolonii, Hanoweru, Monachium i Saarbrücken. W październiku 2013 zadebiutował za pulpitem dyrygenckim Berlińskich Filharmoników, dając trzy koncerty w ich siedzibie w Berlinie.

Studiował grę na skrzypcach u Franzjosefa Maiera w Konserwatorium w Kolonii i Saschki Gawriloffa w Essen. Swe umiejętności doskonalił po okiem Eduarda Melkusa i Marii Leonhardt.

W 1973 roku, po kilku latach studiów muzykologicznych na Uniwersytecie w Kolonii założył zespół Musica Antiqua Köln, który początkowo składał się z wiodących studentów kolońskiego konserwatorium. Międzynarodowy rozgłos przyniósł zespołowi debiut w londyńskiej Queen Elizabeth Hall podczas English Bach Festival w 1979 roku.

Dyskografia Reinharda Goebela obejmuje wiele płyt z muzyką XVII i XVIII wieku nagranych głównie dla Archiv Produktion. Duże znaczenie mają zwłaszcza nagrania popularyzujące muzykę rzadko wykonywanych wcześniej niemieckich kompozytorów, takich jak Heinichen, Schmelzer, Biber, czy członkowie rodziny Bachów. Płyty z udziałem artysty otrzymały liczne nagrody, m.in.

Deutscher Schallplattenpreis, Grand Prix International du Disque, Grand Prix National du Disque, Gramophone Award, CD Compact Award. Nagranie Dresden Concerti Heinichena otrzymało aż pięć ważnych nagród, w tym Schallplattenpreis Echo-Klassik i Prix Caecilia.

Od jesieni 2010 roku, Reinhard Goebel jest profesorem Mozarteum w Salzburgu.

Wieloaspektowa działalność na polu muzyki dawnej przyniosła artyście liczne nagrody. Są wśród nich Buxtehude-Preis miasta Lubeka, Nagroda Państwowa Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Telemann-Preis przyznana przez miasto Magdeburg.

W 2017 roku został laureatem prestiżowej nagrody: Medalu Bacha przyznawanego przez miasto Lipsk. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie w czerwcu 2017 roku, podczas słynnego festiwalu Bachfest w Lipsku.