ETR

Regula MÜHLEMANN

Regula MÜHLEMANN

Młoda szwajcarska śpiewaczka swym głosem podbija świat. Zaledwie w 2010 roku ukończyła Konserwatorium w Lucernie, a już trzy lata później określono ja mianem wiodącego sopranu swojego pokolenia. Wykształcenie uzupełniała też na kursach mistrzowskich u Margreet Honig, Klausa Mertensa, Rudolfa Piernay, Juliane Banse i Marieke Spaans.

Zadebiutowała w Theater an der Wien śpiewając partię Isolier w operze Hrabia Ory Gioacchino Rossiniego. Potem pojawiła się w Baden-Baden, w nowym wystawieniu Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusa Mozarta na Festiwalu Wielkanocnym, prowadzonym przez Sir Simona Rattle’a z Orkiestrą Filharmoników Berlińskich. Sezon 2012-2013 rozpoczęła wielkim sukcesem w Berlinie śpiewając partię Serpetty w nowej inscenizacji Rzekomej ogrodniczki Wolfganga Amadeusa Mozarta w berlińskiej Staatsoper. Ponownie wystąpiła w tej roli w listopadzie 2013 roku.

Kolejne sukcesy w sezonie 2013-2014 to role w Grand Théâtre de Geneve, gdzie śpiewała rolę Leśnego Ptaszka w Zygfrydzie Richarda Wagnera, pod dyrekcją Ingo Metzmachera, Papagenę Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta w Opéra de Paris, Elizę w Królu pasterzu Wolfganga Amadeusa Mozarta na Festiwalu Verbier oraz zadebiutowała na festiwalu w Aix-en-Provence. Powróciła także na festiwal w Lucernie biorąc udział w wykonaniu Petite messe solenelle Gioacchino Rossiniego z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Bayerische Rundfunk.

Regula Mühlemann śpiewala także w teatrach operowych w Lucernie, w Zurychu (Giannetta w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego) i w Teatro la Fenice w Wenecji (Desapina w Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta). W maju 2012 roku wystąpiła w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego w Festspielhaus w Baden-Baden u boku Rolando Villazóna, który zarówno śpiewał, jaki i muzycznie prowadził tę produkcję. Latem 2012 zadebiutowała na Festiwalu w Salzburgu śpiewając rolę Papageny w operze Labirynt Petera Wintera.

Regula Mühlemann występuje nie tylko na deskach teatrów operowych, ale także często koncertuje. Oklaskiwano ją m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, w krajach Ameryki Południowej. W Berlinie wzięła udział w wykonaniu IV Symfonii Gustava Mahlera z Ensemble mini – kameralnym zespołem złożonym z młodych muzyków orkiestry Berlińskich Filharmoników. W 2013 roku jej recital na Festiwalu w Lucernie w ramach cyklu Debiut był transmitowany przez Radio Szwajcarskie.

Artystka pracuje z tak znanymi dyrygentami jak Nello Santi, Sir Simon Rattle, Daniel Harding, Enoch zu Guttenberg, Pablo Heras-Casado czy Ivor Bolton.

Na koncie ma także debiut filmowy – w 2010 roku wystąpiła w wersji filmowej opery Carla Marii von Webera Wolny strzelec, z udziałem Daniela Hardinga i London Symphony Orchestra. Krytyka Neue Züricher Zeitung określiła ją wtedy mianem odkrycia pierwszej klasy.