ETR

Raimund NOLTE

Raimund NOLTE

Raimund Nolte to artysta wszechstronny. Po ukończeniu studiów z… matematyki, pedagogiki muzycznej i gry na altówce, zaczął studiować śpiew u Josefa Metternicha i Irmgard Hartmann. Dyplom uzyskał w Wyższej Szkole Muzycznej w Moguncji.

Po pierwszych występach w ramach studio operowego Deutsche Oper am Rhein w 1996 roku, został zaproszony do Komische Oper w Berlinie, zostając członkiem zespołu tej prestiżowej sceny na następne cztery lata. Współpraca ta zaowocowała kolejnymi angażami, m.in. w Opéra National du Rhin w Strasburgu, w Operze w Hamburgu, berlińskiej Staatsoper, drezdeńskiej Semperoper i Opéra Bastille w Paryżu.

Raimund Nolte ma też za sobą udział w Festiwalu w Bayreuth, gdzie po raz pierwszy pojawił się jako Melot w nowej produkcji Tristana i Izoldy Richarda Wagnera, w reżyserii Kathariny Wagner, pod muzyczną dyrekcją Christiana Thielemanna.

Jako solista pracował z najwybitniejszymi dyrygentami, takimi jak Nikolaus Harnoncourt, Trevor Pinnock, René Jacobs i Reinhard Goebel. Pojawiał się pod ich batutą na wielu czołowych europejskich festiwalach muzycznych, na przykład w Salzburgu, Ansbach, Pradze, Paryżu, Londynie, Grazu, Ludwigsburgu, Dreźnie, na Wyspach Kanaryjskich, w Karlsruhe, Halle i Getyndze.

W dyskografii tego wszechstronnego artysty znajdują się liczne nagrania dzieł od Bacha do Bernsteina. Warto zwrócić uwagę na nagranie włoskich kantat solowych Haendla, które otrzymało bardzo wysokie oceny w międzynarodowych magazynach muzycznych.