ETR

Rafał ŁUSZCZEWSKI

Rafał ŁUSZCZEWSKI

Przez 20 lat kariery pianistycznej, którą rozpoczął w 16 roku życia, debiutując z Tokyo Symphony Orchestra, Rafał Łuszczewski zyskał pozycję jednego z najważniejszych polskich artystów swojego pokolenia. Pianistę można dziś podziwiać podczas koncertów w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy.

Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, KKL w Lucernie, Palais des Nations w Genewie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Suntory Hall w Tokio, Sali Cecilia Meireles w Rio de Janeiro, Salon Dorado w Buenos Aires, Teatro Solis w Montevideo, Verbrugghen Hall w Sydney, Linder Auditorium w Johannesburgu.

Gościł też na wielu renomowanych festiwalach muzycznych, w tym na Lucerne Festival oraz Pianoforte a Bellinzona w Szwajcarii, Schleswig-Holstein Musik Festival i Oraniensteiner Festwochen w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Festiwalu Krakowska Wiosna, Lipatti Festival w Bukareszcie, Carlisle Int’l Summer Festival w Anglii, Festival d’Orleans we Francji, Festiwalu Sarajewska Zima w Bośni, Festiwalu l’Octobre Musicale w Tunezji, Festival Cervantino w Meksyku, Festiwalu Chopiniana w Argentynie (Buenos Aires), Festival Internacional de Musica de Londrina w Brazylii, Kuala Lumpur International Piano Festival w Malezji, Palm Beach Festival w USA, a także na wielu festiwalach w Hiszpanii, Holandii, Norwegii i innych krajach.

Kunszt artystyczny pianisty potwierdzają najwyższe laury na międzynarodowych konkursach, m.in. konkursie Clara Schumann w Niemczech, Maria Canals w Hiszpanii, Luis Sigall w Chile oraz Dinu Lipatti w Bukareszcie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Również trzykrotnie był laureatem konkursu stypendialnego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna uhonorowana została ponadto nagrodą Prezydenta Rumunii, wyróżnieniem Rady Miasta Rio de Janeiro oraz Nagrodą Artystyczną Wojewody Opolskiego, a także specjalnym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz nagrodą Festiwalu Pianistyki Polskiej. Jest także stypendystą Rządu Niemieckiego (DAAD). Od 2001 jego nazwisko widnieje na elitarnej liście pianistów The Steinway & Sons Artists’ Roster.

Rafał Łuszczewski występował z wieloma czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji, w Czechach, Rumunii, Japonii, Rosji, Brazylii, Chile, Kostaryce, Panamie, Urugwaju, RPA i Omanie. Pośród dyrygentów, z którymi współpracował są: Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Horia Andreescu, Pavel Baleff, Andrey Boreyko, Osvaldo Collarusso, Leslie B. Dunner, Achim Fiedler, Justus Frantz, Hiroyuki Iwaki, Chosei Komatsu, Francisco Rettig, Reinhard Seehafer, Simon Wright, Gerhardt Zimmermann, Oleg Zverev.

Pianista zajmuje się również muzyką kameralną. Koncertował m.in. z Jamesem i Jeanne Galway, Jadwigą Kotnowską, Nicholasem Altstaedtem, Kwartetem Camerata oraz Horizon Ensemble.

Repertuar Rafała Łuszczewskiego obejmuje ponad trzydzieści koncertów fortepianowych od Johanna Sebastiana Bacha po kompozytorów XX wieku. Dokonał wielu prawykonań dzieł kompozytorów współczesnych, w tym dedykowanego mu Koncertu fortepianowego Krzesimira Dębskiego (1997).

Rafał Łuszczewski jest gościnnym profesorem i wykładowcą na uniwersytetach, międzynarodowych kursach pianistycznych oraz festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, Uniwersytecie Griffith w Brisbane, Uniwersytecie Narodowym w Brasilii, a także w Edynburgu, Limie, Montevideo, Panama-City, Bangkoku, Dżakarcie, New Delhi i Algierze.

Z jego inicjatywy, w 2011 roku, zorganizowano w Limie pierwszy na kontynencie południowoamerykańskim Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dedykowany artystom z tego regionu świata. Z kolei w 2014 roku powstał z jego inicjatywy Narodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Ekwadorze.

Rafał Łuszczewski ukończył studia w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ferenca Liszta w Weimarze, gdzie ukończył koncertowe studia podyplomowe pod okiem Lazara Bermana. Doskonalił swe umiejętności w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imola we Włoszech oraz na kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem Krystiana Zimermana, Gyorgy Seboka i Johna O’Conora.

Artysta zrealizował wiele nagrań, m.in. w Australii (ABC), Japonii (Fujisankei Group), USA (NPR), Chile (Galavisión), Szwajcarii (DRS2), Słowenii (Radio Słoweńskie) i Polsce (Polskie Radio).