ETR

Rafał Jacek DELEKTA

Rafał Jacek DELEKTA

Rafał Jacek Delekta jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1981 roku w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Doskonalił się na kursach pod kierunkiem prof. Laszlo Somoghyi i Helmutha Rillinga.

Jako dyrygent zadebiutował w Operze Krakowskiej w 1980 roku. Specjalizuje się w muzyce wokalno-instrumentalnej i wszelkich formach teatru muzycznego. Przygotował 30 własnych premier operowych od dzieł Giovanniego Battisty Pergolesiego i Wolfganga Amadeusa Mozarta, poprzez opery Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego, a na utworach Andrew Lloyda Webbera czy Larsa-Erika Larssona skończywszy. Dotychczas zadyrygował ponad 3000 spektakli.

Artysta prowadzi także ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Dyrygował m.in. orkiestrą Sinfonia Varsovia, również jako współpracownik Yehudi Menuhina. Nagrywa dla radia i telewizji. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory klasyczne (od Vivaldiego po prawykonania muzyki współczesnej), jak i muzykę filmową oraz teatralną (Konieczny, Pawluśkiewicz, Korcz). Zadyrygował  ponad 500 koncertami, których solistami byli m.in. Grigorij Żyslin, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Daniel Stabrawa, Wiesław Kwaśny, Tatiana Szebanowa, Janusz Olejniczak.

Rafał Jacek Delekta jest profesorem uczelni muzycznych w Gdańsku i Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej. Prowadzi zajęcia z dyrygentury i przedmiotów pokrewnych oraz współpracuje z orkiestrami akademickimi. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, a w latach 2012-2016 prorektorem ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Współpracuje jako profesor wizytujący z uczelniami zagranicznymi (m.in. Royal Academy of Music, Ningbo University, Mahidol University) oraz prowadzi mistrzowskie kursy dyrygenckie (m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej).