ETR

Peter JABLONSKI

Peter JABLONSKI

fortepian

Nie od razu fortepian stał się dla niego wiodącym instrumentem. Studia na Akademii Muzycznej w Malmö (w wieku 11 lat jako najmłodszy w historii tej uczelni student!) rozpoczął bowiem zarówno w klasie fortepianu, jak i perkusji. Dopiero po przeprowadzeniu się do Londynu, gdzie kontynuował naukę w Royal College of Music, zdecydował, że skupi się na pianistyce, choć studiował tam także dyrygenturę i kompozycję.

Niemal od razu zwrócił na siebie uwagę Vladimira Ashkenazego, z którym nagrał swoją debiutancką płytę dla wytwórni Decca. Kolejny album również nagrali razem – znalazła się na nim m.in. Rapsodia na temat PaganiniegoSiergieja Rachmaninowa. Krążek ten zdobył The Edison Award za najlepsze nagranie koncertui otworzył Peterowi Jablonskiemu wiele niedostępnych do tej pory drzwi. Dziś ten rewelacyjny pianista ma na koncie wiele nagrań dla takich wytwórni jak  Decca, Deutsche Grammophon, Philips, Altara, za które otrzymał wielenagród, w tym m.in. Grammophone Classical Music Award za nagranie dzieł Cécile Chaminade, którego dokonał z  Anne Sofie von Otter i Bengtem Forsbergiem.

Peter Jablonski koncertował na wszystkich kontynentach, występując m. in. z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin (z którą nagrał kilka albumów), BBC Symphony Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig,  Royal Philharmonic Orchestra, Filarmonica della Scala, Orchestre Nationale de France, Los Angeles Philharmonic, Cleveland Orchestra, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, NHK Symphony Orchestra, Współpracował także z Hamburger Symphoniker, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, London Philharmonic Orchestra, Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra oraz Bournemouth Symphony Orchestra.  Podczas licznych występów w Azji, grał wraz z Tokyo Symphony Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra pod batutą Krzysztofa Urbańskiego, Seoul Philharmonic Orchestra prowadzoną przez Myung-Whun Chunga. Podczas tournee w Nowej Zelandii i Australii występował z Adelaide Symphony Orchestra oraz Auckland Philharmonia Orchestra.  Często gra też recitale.

Pianista z polskimi  korzeniami jest gorącym orędownikiem polskich kompozytorów – m in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara, który zadedykował mu swój I Koncert fortepianowy. Jego światowa premiera odbyła się w Warszawie w 1997 roku podczas Warszawskiej Jesieni.Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygował Antoni Wit, a przy fortepianie zasiadł Peter Jablonski.

Pianista współpracował z takimi dyrygentami jak Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev, Kurt Sanderling, Esa-Pekka Salonen, Riccardo Chailly, Daniele Gatti, Myung-Whun Chung.

Peter Jablonski jest dyrektorem artystycznym organizowanego dorocznie w Szwecji Festiwalu Muzyki Kameralnej w Karlskronie. Jest także dyrektorem artystycznym wytwórni Altara Records, dla której wraz z Ralphem Kirshbaumem, nagrał m in. album sonat wiolonczelowych Siergieja Prokofiewa i Dymitra Szostakowicza oraz mazurki Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego.

W 2018 roku Peter Jablonsky podpisał kontrakt z fińską wytwórnią Ondine na serię nagrań m.in. wszystkich mazurków Aleksandra Skriabina, wszystkich sonat fortepianowych Antona Rubinsteina oraz dzieł Aleksieja Stanczyńskiego.