ETR

Pavol Breslik

Pavol Breslik

Niektórzy mówią, że kariera Pavla Breslika, słowackiego tenora, zaczęła się, gdy krytycy niemieckiego magazynu Opernwelt wybrali go najbardziej obiecującym śpiewakiem roku. Breslik występował wówczas (2003-06) w berlińskiej Staatsoper. Melomani mogli słyszeć go m.in. w Cossi fan tutte i Czarodziejskim flecie Mozarta, Napoju miłosnym Donizettiego i Katii Kabanovej Janačka.

Pavol Breslik urodził się w 1979 roku, w Słowacji. W 2001 roku ukończył konserwatorium w Bratysławie. Już jednak rok wcześniej zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Antoniego Dworzaka w Karlowych Varach, w Czechach. Po studiach został solistą w Operze Narodowej w Pradze – śpiewał tu m.in. role Don Ottavio w Don Giovannim Mozarta. Ismaele w Nabucco Verdiego, Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta. Na Festiwalu Klosterneuburg w Wiedniu wystąpił z rolą Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego.
.
W sezonie 2002/2003 odbył staż w studio operowym CNIPAL (Centre National d’ Insertion Professionnelle d’Artistes Lyriques) w Marsylii, pracując z takimi sławami jak Yvonne Minton i Mady Mesplé, dyrygentem Christianem von Gehren, choreografką Lydie Callier oraz reżyserami Jeannette Aster, Robertem Fortune i Jean-Marc Forêt.

Breslik występował na scenach m.in. Metropolitan Opera, Covent Garden, Bayerische Staatsoper, Opery Wiedeńskiej, Grand Théâtre w Genewie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper Berlin, Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Teatro Giuseppe Verdi w Trieście, Piccolo Teatro w Mediolanie. Brał udział w koncertach pod batutą m.in. Kurta Masura, Emmanuella Haïma, Sir Colina Davisa i Riccardo Mutiego.