ETR

Paul McCREESH

Paul McCREESH

dyrygent  

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, doskonale odnajdującym się zarówno w prowadzeniu zespołów muzyki dawnej, w tym grających na historycznych instrumentach, jak i współczesnych orkiestr symfonicznych. Podziwiany jest też za innowacyjne interpretacje repertuaru koncertowego i operowego.

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym powstałego w 1982 roku zespołu Gabrieli Consort & Players, z którym zjechał cały świat i nagrał wiele obsypanych nagrodami płyt. W latach 2013-2016 roku był głównym dyrygentem i doradcą artystycznym orkiestry Gulbenkian w Lizbonie, z którą wykonywał dzieła symfoniczne, oratoryjne oraz koncertowe wykonania oper, współpracując ściśle ze światowej sławy chórem Gulbenkian.

Jako dyrygent gościnny Paul McCreesh regularnie pracuje z licznymi europejskimi orkiestrami, w tym nad rozbudowanymi projektami chóralno-instrumentalnymi. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, pojawia się na wielkich festiwalach, w tym szczególnie chętnie powraca na Verbier Festival.

Angielski dyrygent znany jest również z działalności na scenie operowej – do najsłynniejszych jego produkcji należą dzieła Georga Friedricha Händla: Tamerlano(z udziałem Placido Domingo) oraz Il trionfo del tempo e del disingannow Teatro Real w Madrycie, Orfeusz i EurydykaChristopha Willibalda Glucka w Welsh National Opera, a także produkcje w Duńskiej Operze Królewskiej oraz w Komische Oper w Berlinie i Opéra Comique w Paryżu.

Paul McCreesh przez wiele lat nagrywał dla Deutsche Grammophon. W 2011 roku, we współpracy z Gabrieli Consort & Players, Signum Classics oraz Festiwalem Wratislavia Cantans (którego w latach 2006-2012 był dyrektorem artystycznym), otworzył własną wytwórnię – Winged Lion. Jej  nakładem wydał już 13 albumów, spośród których cztery zostały nagrodzone: War Requiem Benjamina Brittena (BBC Music Magazine Award 2014), Eliasz Felixa Mendelssohna (Diapason d’Or Award 2013), Grande Messe des Morts Hectora Berlioza (BBC Award 2012), A New Venetian Coronation1595 (Gramophone Award 2013).

Pasją artysty są zajęcia z młodymi muzykami – regularnie współpracuje z wieloma młodzieżowymi orkiestrami i chórami. Aktywnie włącza się też w nowe edukacyjne inicjatywy przybliżające młodym ludziom muzykę klasyczną.

W sezonie artystycznym 2022/2023 Paul McCreesh jest I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.