ETR

Patryk Rymanowski

Patryk Rymanowski

Urodził się w 1982 roku.Ukończył studia z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego i mgr. Jarosława Bręka w Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Jest laureatem licznych Konkursów Wokalnych m.in.: I nagrody , Grand Prix oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina – Juventus Canti we Vrablach (Słowacja) w 2006 roku, III nagrody oraz dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (Polska) w 2007, a także II nagrody ( I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie im. Miklasa Schneidera w Trnawie (Słowacja) w 2008.

W 2007 roku otrzymał „Stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska muzycznego”.

Brał udział w licznych festiwalach m.in. Musikfesttage an der Oder, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdrój.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Hiszpańskim Santander wystapił jako Raphael i Adam w Stworzeniu Świata J. Haydna.

Od 2007 roku współpracuje z Teatrem Wielkim im Stanisława Moniuszki w Poznaniu gdzie wystepuje jako m.in. Faraon w Aidzie G. Verdiego, Markiz di Calatravo w Mocy Przeznaczenia G. Verdiego, Lizandro w The Fairy Queen H.Persla, Perczyk w Skrzypku na dachu G. Bock’a, Raphael i Adam w Stworzeniu Świata J. Haydna.

Współpracuje również z Teatrem Wielkim Operą Narodowa w Warszawie gdzie w 2009 roku zadebiutował w partii Gubetty w Lukrecji Borgia G. Donizettiego, a w 2011 roku u boku Edity Gruberovej wystapił w koncertowej wersji opery Roberto Devereux G. Donizettiego. Występuje również w Teatrze Polskim w Poznaniu w sztuce Amadeusz Petera Shaffera.

Od 2012 roku na stałe zwiazany z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie zadebiutował w roli Talbota w Marii Stuarda G.Donizetti.

Koncertował z wieloma polskimi orkiestrami, z towarzyszeniem Accademia dell’ Arcadia nagrał płyty „Missa in Nativitate Domini” oraz operę „Les Moissinneurs” Egidio Duniego.

Poza repertuarem operowym posiada w swoim dorobku i często wykonuje dzieła muzyki oratoryjno – kantatowej takie jak: Pasja wg. Św. Jana, Pasja wg . Św. Mateusza, Magnificat J.S. Bacha, Mesjasz G.F.Hendla, Requiem W.A.Mozarta, Requiem G.Verdiego, IX symfonia L.v.Beethovena, Carmina Burana C. Orfa.