ETR

Mykoła DIADIURA

Mykoła DIADIURA

dyrygent  

Mykoła Diadiura jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów Ukrainy, który potrafi połączyć wybitny talent z dojrzałymi umiejętnościami. Absolwent Konserwatorium Kijowskiego (1987), od 1988 roku pracował jako dyrygent w Operze Narodowej Ukrainy, a w 2011 roku został jej dyrektorem muzycznym.

Jego kariera dyrygencka zaczęła się w 1987 roku, kiedy otrzymał nagrodę specjalną Japońskiego Stowarzyszenia Dyrygentów na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Tokio. Po konkursie, światowej sławy dyrygent, Seiji Ozawa zaprosił młodego artystę na staż do Boston Orchestra,  gdzie uczył się u Leonarda Bernsteina i André Previna.

W latach 1989-1996 Mykoła Diadiura był głównym dyrygentem orkiestr symfonicznych w Seulu i Gwangju. Jego współpraca z National Opera Company of South Korea zaowocowała wystawieniem m.in. Toski Giacoma Pucciniego, Pajaców Ruggera  Leoncavalla i  Rycerskości wieśniaczej  Pietra Mascagniego.

W1996 roku został głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej Ukrainy, z którą odbył liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polski i Turcji.

Jako dyrygent gościnny współpracował z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, Rosji, Włoszech, Korei Południowej i Japonii, a także koncertował w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce i Turcji, brał udział w międzynarodowych festiwalach, zarówno ukraińskich (Kiyv Music Fest, Muzyczne Premiery Sezonu, Volodymyr Krayneev zaprasza, Wirtuozi),  jak i zagranicznych (m.in. Fête de la Musique à Sainte-Maxime, La Chaise-Dieu we Francji, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Marsylii, Bleckede Fest w Niemczech).

Od 2022 roku Mykoła Diadiura jest szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.