ETR

Monika ŚWIOSTEK

Monika ŚWIOSTEK

Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2006), którą ukończyła z wyróżnieniem. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Anity Garanča, Izabelli Kłosińskiej i Haliny Łazarskiej.

Zdobyła m.in.: I nagrodę na III Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2005), I nagrodę i nagrodę specjalną na VII Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2005), nagrody specjalne LXI Międzynarodowego Konkursu im. A. Dvořáka w Karlovych Varach, II nagrodę na IX Konkursie Wokalnym (Katowice 2007), I nagrodę i nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym Złote Głosy Mazowsza (2007). Artystka została też finalistką oraz laureatką nagród specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie im. Adama Didura (Bytom 2009), finalistką i laureatką nagród specjalnych na VII Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego (Łódź 2009), finalistką i laureatką III nagrody na II Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego (Kudowa Zdrój 2013). Była stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2005-2006), Ministra Kultury (2006) i Prezydenta Miasta Radomia (2007).

W 2006 roku wzięła udział w kursie interpretacji pieśni pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Artystka koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Mozarteum (Salzburger Festspiele), Niemczech, Słowenii i Szwajcarii. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie oraz Filharmonią Sopocką, Warmińsko-Mazurską, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

W latach 2007-2009 była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zadebiutowała tytułową partią Halki w operze Stanisława Moniuszki. W swoim repertuarze posiada też takie role, jak: tytułowe w Jolancie Piotra Czajkowskiego i Hagith Karola Szymanowskiego, Hrabina w Weselu Figara i I Dama w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta, Hrabina Ceprano w Rigoletcie i Anna w Nabucco Giuseppe Verdiego, Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Praskovia w Wesołej wdówce Franza Lehára, Matka w Jasiu i Małgosi Engelberta Humperdincka, Fidelia w Edgarze, Mimi w Cyganerii Giacomo Pucciniego i Służebna IV w Elektrze Richarda Straussa.

Monika Świostek wykonuje także dzieła muzyki oratoryjnej i symfonicznej (m.in. IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, Requiem Giuseppe Verdiego, VIII Symfonia Gustava Mahlera).