ETR

Monika BARANOWSKA

Monika BARANOWSKA

wiolonczela

Monika Baranowska z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. Stanisława Pokorskiego, a także studia podyplomowe (pod kierunkiem prof. Kazimierza Michalika i prof. Andrzeja Orkisza) w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u takich profesorów jak:  Zara Nelsova, Victoria Yagling, Roman Jabłoński, Stanisław Firlej i Konrad Haesler.

W latach 1995-2001 była członkiem zespołu kameralnego Agutti Quartet, który w 1998 roku zdobył III nagrodę w kategorii kwartetów smyczkowych na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi.

Od 2001 roku gra w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej, a od 2012 roku  współpracuje z Poznańskim Trio Fortepianowym. Zespół występuje w Polsce i zagranicą,  uczestniczy w prawykonaniach dzieł twórców muzyki współczesnej, bierze udział w ważnych wydarzeniach artystycznych – m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna,  Expressivo Meisterkonzerte w Berlinie, Max Bruch Musik Festival  w Bergisch Gladbach, Altenberger Kultursommer, koncertach artystów polskich  w Filharmonii Kaliningradzkiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2016 roku ukazała się płyta nagrana przez Poznańskie Trio Fortepianowe z muzyką kameralną Krzysztofa Meyera, wydana przez firmę Naxos.

W latach 1999- 2005 Monika Baranowska prowadziła klasę wiolonczeli w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej, a jej uczniowie zdobywali laury na wielu konkursach muzycznych.