ETR

Mirijam CONTZEN

Mirijam CONTZEN

skrzypce

Kiedy mająca 7 lat Mirijam Contzen debiutowała na estradzie, grając z orkiestrą jeden z koncertów skrzypcowych Mozarta, na jej niewątpliwy talent zwrócił uwagę słynny węgierski skrzypek Tibor Varga. To on stał się jej artystycznym przewodnikiem podczas studiów w uczelniach muzycznych w Detmold i Sion, a zwycięstwo w międzynarodowym konkursie skrzypcowym jego imienia otworzyło jej drzwi do wiolinistycznej kariery.

Dziś Mirijam Contzen jest uznawana za jedną z najciekawszych osobowości wiolinistycznych swego pokolenia, ceniona jako solistka, kameralistka, dyrektorka festiwali i nauczycielka (jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie). Jej gra łączy w sobie mistrzostwo artystyczne i techniczne, tworząc fascynujące interpretacje.

Występuje z takimi orkiestrami, jak Gewandhausorchester Leipzig, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Frankfurt, Bamberger Symphoniker, Georgian Chamber Orchestra, Staatskapelle Halle, Orkiestra Filharmonii Helsinskiej, BBC Philharmonic Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Solistes Europeéns Luxembourg, orkiestry symfoniczne z Sydney i Melbourne.

Gościła w filharmoniach w Berlinie, Monachium, Kolonii, a także w Carnegie Hall, Alte Oper we Frankfurcie, Musikhalle w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Salle Gaveau w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu i Suntory Hall w Tokio.

Współpracowała z wieloma uznanymi dyrygentami, wśród których byli: Gianandrea Noseda, Reinhard Goebel, Leif Segerstam, Lothar Zagrosek, Raphael Frühbeck de Burgos, Christopher Hogwood, Eliahu Inbal, Tomas Netopil, Michael Sanderling, Mario Venzago, Dennis Russell Davies, Gerd Albrecht.

Jako kameralistka Mirijam Contzen współpracowała z takimi muzykami, jak Leonidas Kavakos, Natalia Gutman, Misha Maisky, Joshua Bell, Janine Jansen, Emmanuel Ax, Pierre-Laurent Aimard, Herbert Schuch, Clemens Hagen, Bernd Glemser, Tobias Bredohl, Giovanni Guzzo.

W 2004 roku artystka zadebiutowała na Salzburger Festspielen. Od tego czasu jest stałym gościem takich festiwali, jak Rheingau Musik Festival, MDR Musiksommer, Verbier Festival, Lucerne Festival, czy Taipei Music Festival.

Pasją Mirijam Contzen jest odkrywanie nowych lub mało znanych dzieł. Na swoją debiutancką płytę, nagrodzoną Echo Preis w 2001 roku, wybrała rzadko grane utwory takich kompozytorów jak m.in. Jenő Hubay, Franco Ferrara, György Geszler.

W styczniu 2020 roku Sony Classical wydało dwa koncerty skrzypcowe Franza Clementa z WDR Symphony Orchestra Cologne pod dyrekcją Reinharda Goebela, z którym Mirijam Contzen intensywnie współpracowała przez wiele lat. Album ten został nagrodzony Preis der Deutschen Schallplattenkritik jako najlepsze nagranie (02/2020), a także nagrodą OPUS Klassik.