ETR

Milan PALA

Milan PALA

skrzypce, altówka

Milan Pala, skrzypek o słowackim rodowodzie, jest jedną z najbardziej wyróżniających się osobowości na światowych estradach muzycznych. Posiada indywidualny styl gry, a eksperci słusznie stawiają go w czołówce młodego pokolenia instrumentalistów.

Już podczas studiów w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu i w Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych im. Leoša Janáčka w Brnie, muzyk zdobył wiele nagród w międzynarodowych konkursach, a także uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Vladimira Spivakova i Jean Guillou w Zurychu.

Milan Pala jest nie tylko skrzypkiem, ale także znakomitym altowiolistą, co sprawiło, że był wykonawcą wielu premierowych utworów takich kompozytorów jak: Jean Guillou, Evgeny Irshai, František Gregor Emmert, Marian Lejava, Christophe Sirodeau, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits, Ádám Kondor, József Sári.

Występował podczas wielu wydarzeń prezentujących nową muzykę, wśród których do najważniejszych należą ISCM World New Music Days 2013 (Koszyce-Bratysława-Wiedeń), 28 i  29  Music Biennale Zagreb (2015, 2017, Chorwacja), Arcus Temporum (Pannonhalma, Węgry) i Hradec Králové Music Forum  (2013, 2018, Czechy).

Artysta ma bogatą dyskografię, a do jego największych osiągnięć należy nagranie wszystkich utworów na skrzypce solo kompozytorów słowackich, za co otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Ministra Kultury Słowacji (2014).

W twórczości artysty szczególne miejsce zajmuje nowy, unikatowy instrument – pięciostrunowe skrzypce. Ten instrument koncertowy z dodatkowym, niższym – altówkowym rejestrem, zbudowano w pracowni lutniczej rodziny Bursik w Brnie. Nosi on nazwę związaną z wykonawcą, dla którego powstał – milanolo. Wydano już nawet CD prezentujące ten instrument w utworach kompozytorów europejskich stworzonych specjalnie z tej okazji  – Milanolo’ (2016) oraz 4 Milanolo Concertos (2018).