ETR

Martin VANBERG

Martin VANBERG

tenor

Martin Vanberg uznawany jest obecnie za jednego z czołowych skandynawskich tenorów wykonujących muzykę barokową. Jego głos ceniony za wyjątkową barwę i biegłość techniczną pozwala mu sięgać po repertuar barokowy, klasyczny, ale też wkraczać w świat opery współczesnej.

Młody Szwed zadebiutował na deskach Opery w Göteborgu w 2011 roku, zaledwie rok po ukończeniu studiów w Królewskiej Akademii Operowej w Kopenhadze. Wcześniej uczył się również w Królewskiej Szkole Muzycznej w Sztokholmie. Doświadczenie sceniczne zdobywał jeszcze podczas studiów, występując m. in. jako Lurcanio w Ariodante oraz Oronte w Alcinie Georga Friedricha Händla, Tamino w Czarodziejskim flecie, Arbace w Idomeneo, Don Ottavio w Don Giovannim, Ferrando w Cosí fan tutte oraz Don Basilio w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Hrabia Almaviva w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego.

W krótkim czasie młody śpiewak zaczął pojawiać się w kolejnych teatrach. Był gościem Royal Danish Opera, Opery w Malmö, śpiewał podczas Drottningholms Opera Festival, Innsbrucker Festwochen der Alten Musik i na Festiwalu Muzyki Barokowej w Sztokholmie.

Martin Vanberg jest cenionym śpiewakiem koncertowym. Występował m. in. w Concertgebouw w Amsterdamie, wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Kolońskiej i Tivoli Concert Hall w Kopenhadze, prezentując szeroki repertuar – od arii, kantat i oratoriów Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Josepha Haydna, po cykle pieśni kompozytorów niemieckich, francuskich, angielskich i skandynawskich.

Koncertował z takimi orkiestrami jak RAI Torino, orkiestrą Teatro Regio Torino, Accademia Bizantina, LaVerdi Barocca, I Solisti Veneti, Orchestra I Pomeriggi Musicali, Ludovico’s Band Melbourne, Arte dei Suonatori, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Drottningholm Baroque Orchestra, Concerto Copenhagen, Les Accents and Kammerorchester Basel.

Wśród uznanych dyrygentów, z którymi współpracował, są między innymiOttavio Dantone, Steuart Bedford, Lars Ulrich Mortensen, Laurence Cummings, Helmut Rilling, Andrew Manze, Ruben Jais, Riccardo Minasi, Thibault Noally, Olof Boman, Marc Soustrot, Stephen Layton i Claudio Scimone.