ETR

Markus SCHIRMER

Markus SCHIRMER

Krytycy podkreślają, że jego grę charakteryzuje energia, ekspresja i emocjonalność, co sprawia, że publiczność przyjmuje go zawsze entuzjastycznie. A grał już w najsłynniejszych salach koncertowych świata – m.in. w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, w Herkulessaal i w Filharmonii w Monachium, w Suntory Hall w Tokio, Wigmore Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, w Rudolfinum w Pradze, w Konzerthaus w Berlinie, w Megaron w Atenach, w Finlandia Hall w Helsinkach, w Teatro Teresa Carreno w Caracas czy w Victoria Hall w Genewie – oraz na znanych festiwalach, w tym m.in. Festival International de Piano La roque d´Antheron, Rheingau Musik Festival, Bregenz Festival, Ruhr Piano Festival, Styriarte, Lucerne Festival, Mondseetage, ISCM-World Music Festival.

Występował z takimi orkiestrami jak Wiedeńscy Filharmonicy, English Chamber Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, Orkiestra Teatru Maryjskiego, Sinfonia Varsovia, Orchestre de la Suisse Romande, symfoniczne orkiestry radiowe w Wiedniu, Monachium i Lipsku, Orkiestra Filharmonii Czeskiej. Wśród słynnych dyrygentów, z którymi współpracował, są m. in.: Valery Gergiev, Neville Marriner, Yehudi Menuhin, Jukka-Pekka Saraste, Michael Gielen, Philippe Entremont, Sir Charles Mackerras, Pinchas Steinberg, John Axelrod, Fabio Luisi, Roy Goodman, Philippe Jordan.

Ważną rolę w zawodowym życiu pianisty odgrywa także muzyka kameralna. Chętnie gra z takim artystami jak Julian Rachlin, Renaud Capuçon, Clemens Hagen, Christian Altenburger, Danjulo Ishizaka, Patrick Demenga oraz zespołami – Artis Quartet, Auryn Quartet, Chilingirian Quartet, Gaede Trio.

Markus Schirmer znany jest także z zamiłowania do odkrywania nowych terytoriów w muzyce. To dzięki niemu powstała Scurdia – grupa wyjątkowych muzyków pochodzących z różnych stron świata, którzy spotykają się i wspólnie grają tworząc niezwykły muzyczny melanż stylów i gatunków.

Pianista zajmuje się także pedagogiką. Studiował m.in. u Rudolfa Kehrera, Karla-Heinza Kämmerlinga, Paula Badury-Skody oraz Doris Wolf, a dziś sam jest profesorem na Universität für Musik und Darstellende Kunst w swym rodzinnym Grazu. Regularnie prowadzi też kursy mistrzowskie dla młodych pianistów, a także jest jurorem w międzynarodowych konkursach.