ETR

Marianna BEDNARSKA

Marianna BEDNARSKA

marimba

Marianna Bednarska jest młodą polską perkusistką. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, nie tylko jako solistka, ale również jako wykonawczyni muzyki kameralnej, muzyk orkiestrowy i pedagog perkusyjny. Jest regularnie zapraszana na międzynarodowe festiwale muzyczne, współpracując z uznanymi osobowościami świata muzycznego i biorąc udział w kreacjach najnowszych dzieł sztuki perkusyjnej. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną prowadząc międzynarodowe klasy mistrzowskie. 

Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Genewskiego 2019 – Concours de Genève, laureatką PrixCredit Suisse Jeunes Solistes 2019 oraz International Music Competition ENKOR 2018 (Grand Prix), a także zdobywczynią 24 pierwszych nagród i nagród specjalnych na międzynarodowych konkursach perkusyjnych m.in. w Chicago (USA 2016), Bambergu (Niemcy 2016), Paryżu (Francja 2009), Fermo (Włochy 2008) czy Płowdiw (Bułgaria 2007). W 2009 roku Marianna Bendarska została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Eurowizji Młody Muzyk Roku 

Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych w Europie i USA, debiutując jako solistka na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Lucerne Festival 2019 czy Davos Festival 2021, grała z takimi orkiestrami jak Orchestre de la Suisse Romande, International Chamber Orchestra of Washington, Sinfonia Varsovia, Aalborg Symfoniorkester czy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.  

Jest laureatką stypendiów artystycznych w Polsce, Szwajcarii i Niemczech. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej za swoją wyjątkową działalność artystyczną łączącą obydwa kraje, a w 2017 roku nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017 w kategorii Debiut Roku 

W 2014 r., na zaproszenie uznanego duńskiego kompozytora, Andersa Koppela, jako pierwsza perkusistka w historii nagrała komplet wszystkich jego koncertów marimbowych (Dacapo Records 2014) na debiutanckiej płycie Marimba Concertos, która otrzymała niezwykle pozytywne recenzje, zarówno w kraju jak i zagranicą (m.in. The New York Times, Gramophone czy Deutschlandfunk). Jako solistka wzięła również udział w nagraniach dla Bayerische Rundfunk, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w projekcie artystycznym 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności, który został uhonorowany nagrodami Fryderyk 2020 w dwóch kategoriach.  

Swoją drogę muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat w klasie fortepianu, który wkrótce zamieniła na klasyczne instrumenty perkusyjne. Po ukończeniu z wyróżnieniem ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, otrzymała z najwyższymi notami tytuły licencjata w Staatliche Hoschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie oraz magistra w Haute Ècole de Musique w Genewie, gdzie w 2021 r. ukończyła również studia podyplomowe z wyróżnieniem.  

Marianna Bednarska współpracuje z firmą Yamaha jako Yamaha Artist oraz z firmą Kolberg Percussion jako Kolberg Mallet Artist.