ETR

Marcin SUSZYCKI

Marcin SUSZYCKI

skrzypce

Koncertmistrz (od 2008 roku) Orkiestry Filharmonii Poznańskiej ma różne zainteresowania muzyczne. Z Bartoszem Bryłą, Mariolą Banaszkiewicz-Bryłą, Tomaszem Lisieckim i Marzeną Michałowską od 2006 roku tworzy zespół muzyki barokowej wykonywanej na dawnych instrumentach. Ale już rok później zajął się muzyką z całkiem odmiennej epoki – jako pierwszy skrzypek zespołu an Arche gra w nim muzykę współczesną.

Artysta występuje też jako kameralista oraz koncertuje jako solista z polskimi i zagranicznymi orkiestrami. W 2013 roku otrzymał zaproszenie od Scottish Chamber Orchestra i występował z tą orkiestrą jako gościnny koncertmistrz w Edynburgu, Glasgow oraz St. Andrews. W 2021 roku był gościnnym koncertmistrzem Orquesta Ciudad de Granada, z którą grał pod dyrekcją Paula McCreesha podczas Festival de Música y Danza de Granada.

Jako solista grał pod batutą takich dyrygentów jak Christopher Hogwood, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Frank Strobel, Jakub Chrenowicz i Michał Klauza.

W 2015 roku skrzypek otrzymał Medal Młodej Sztuki – nagrodę „Głosu Wielkopolskiego” przyznawaną młodym i oryginalnym twórcom.

Marcin Suszycki naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, a następnie kontynuował ją w przemyskim Liceum Muzycznym w klasie Roberta Naściszewskiego, współpracując w tym czasie z Przemyską Orkiestrą Kameralną Capella Premisliensis, z którą nagrał płytę z udziałem Bartosza Bryły i Andrzeja Hiolskiego. Studia z wyróżnieniem ukończył w klasie prof. Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Jest wykładowcą w poznańskiej Akademii Muzycznej.