ETR

Malena Ernman

Malena Ernman

Podobno umiejętności szwedzkiej mezzosopranistki, cieszącej się dziś międzynarodową sławą, głęboko zakorzenione są w szwedzkiej tradycji chóralnej. Śpiewać zaczęła bowiem w wieku 6 lat, w chórze Coromanterna , w swoim rodzinnym Sandviken. Później przyszedł czas na naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej oraz Narodowej Szkole Operowej w Sztokholmie, a także w Konserwatorium w Orleanie (Francja).

Zadebiutowała w 1998 roku rolą Kai w operze Staden Svena Davida Sandströmsa, wystawianej w Królewskiej operze w Sztokholmie. Dziś występuje m.in. w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Opéra Comique w Paryżu, w Staatsoper Berlin, pojawia się na takich festiwalach jak Festival d’Aix en Provence, Wiener Festwochen, Opéra Garnier w Paryżu czy Glyndebourne Festival (Wielka Brytania).

Poza scenami operowymi Malenę Ernman można usłyszeć także podczas koncertów, które daje m.in. w Rzymie, Madrycie, Paryżu, Londynie, Berlinie, Los Angeles i Tokio. Współpracuje z takimi dyrygentami jak Esa Pekka Salonen, René Jacobs, Daniel Barenboim, Nicolaus Harnoncourt, Philippe Herreweghe, Herbert Blomstedt, Marc Minkowski, Daniel Harding oraz Sir Simon Rattle.
W swoim bardzo bogatym repertuarze ma zarówno arie operowe, jak i piosenki ludowe, dzieła oratoryjne, pieśni Griega, Schumanna, Brahmsa, Stenhammara i Nyströma. Chętnie śpiewa też muzykę współczesną, w tym utwory specjalnie dla niej pisane przez Svena Davida Sandströma, Philippe’a Boesmansa, Andersa Hillborga, Fabiana Müllera i György Ligitiego. A ponadto można ją usłyszeć także w repertuarze jazzowym i musicalowym czy… podczas Konkursu Piosenki Eurowizji!

Niezwykłe oblicza Meleny Ernman (zobacz online!)