ETR

Magdalena GRZEBAŁKOWSKA

Magdalena GRZEBAŁKOWSKA

gość specjalny

Magdalena Grzebałkowska, reporterka i pisarka,  absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim,  od 1998 roku pracuje w Gazecie Wyborczej.  Jest laureatką wielu nagród dziennikarskich i literackich, w tym m.in. Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

Jako pisarka zadebiutowała  głośną książką  Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, która  ukazała się w 2011 roku. Za swą kolejną książkę  Beksińscy. Portret podwójny, będącą  opowieścią o ojcu (malarzu Zdzisławie) i synu (dziennikarzu muzycznym Tomaszu) otrzymała Śląski Wawrzyn Literacki w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

W 2016 roku Magdalena Grzebałkowska została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży 1945. Wojna i pokój  oraz otrzymała zań Nagrodę im. Teresy Torańskiej za  wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei. Rok wcześniej,  za reportaż  Śpiewać, hitlerówy! , który ukazał się na łamach Dużego Formatu, dodatku do Gazety Wyborczej, a który następnie wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.

Najnowszą książkę Magdalena Grzebałkowska poświęciła postaci Krzysztofa Komedy. Książka   Komeda. Osobiste życie jazzu ukazała się  w 2018 roku, nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.