ETR

Maciej ŻÓŁTOWSKI

Maciej ŻÓŁTOWSKI

Maciej Żółtowski, kompozytor i dyrygent, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie – kompozycję ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Mariana Borkowskiego, a dyrygenturę w klasie prof. Ryszarda Dudka.

Swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił m.in. na kursach mistrzowskich u Jurija Simonova w Budapeszcie, Gianluigi Gelmettiego w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Zoltána Peskó i László Tihanyi podczas International Bartók Seminar w Szombathely. Uczestniczył też w kursach dla młodych kompozytorów, m.in. w Kazimierzu Dolnym i Warszawie oraz w Apeldoorn w Holandii.

Maciej Żółtowski współpracował z wieloma orkiestrami w kraju oraz za granicą, m.in. z Deutsches Kammerorchester Berlin, Savaria Symphony Orchestra (Węgry), Cyprus State Orchestra, Basler Festivalorchester (Szwajcaria), Pilsen Philharmonic (Czechy), Wuhan Symphony Orchestra (Chiny), Mikkeli City Orchestra (Finlandia), Vogtland Philharmonie (Niemcy), Mołdawską Operą Narodową, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Jeunesses Musicales, jak również z zespołami – Wota Percussion Group, Warszawską Grupą Perkusyjną, Cameratą Vistulą. Dokonał nagrań polskiej muzyki współczesnej dla takich firm fonograficznych jak Acte Préalable, CordAria, DUX, Falconia Records, ZFR Records. Jest laureatem wielu nagród muzycznych, a jego utwory wykonywane były na polskich i zagranicznych festiwalach.

W latach 2002-2005 Maciej Żółtowski był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Cyprus State Orchestra w Nikozji, z którą poprowadził ponad osiemdziesiąt koncertów, przedstawień baletowych i operowych oraz odbył kilka tournées – m. in. po Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Grecji. Współpraca ze Steinway Club – Cyprus zaowocowała utrwalonymi na płytach koncertami z takimi artystami, jak Dimitris Sgouros i Thomas Duis.

Od 2007 Maciej Żółtowski jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Radomskiej Orkiestry Kameralnej.