Maciej TOMASIEWICZ

Maciej TOMASIEWICZ
Maciej Tomasiewicz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa), od 2024 roku pracuje w macierzystej uczelni jako asystent w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej.
Artysta z związany jest z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti, początkowo jako skrzypek, a od 2014 roku jako dyrygent. Prowadził też Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną w Bytomiu oraz Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był dwukrotnym beneficjentem programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: dyrygent-rezydent.
Asystował takim dyrygentom jak Gabriel Chmura, Matthew Halls, Michaił Jurowski, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Christoph König, Alexander Liebreich, Jerzy Maksymiuk, Ludovic Morlot, Tadeusz Kozłowski, Antoni Wit.
Prowadził koncerty m.in. z Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, NFM Filharmonią Wrocławską, {oh}Orkiestrą Historyczną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Polską Operą Królewską, Operą Wrocławską, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz orkiestrami filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej,
Współpracował z Operą Śląską, w której poprowadził m.in. takie premiery baletowe jak: Szeherezada/Medea z muzyką Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i Samuela Barbera, Sól ziemi czarnej z muzyką polskich kompozytorów, Meduza Ludomira Różyckiego, Sekret Requiem (w reżyserii Michała Znanieckiego). Dyrygował także wznowieniami m.in. Toski Giacoma Pucciniego, Traviaty Giuseppe Verdiego, Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego, Barona cygańskiego Johanna Straussa II, Napoju miłosnego Gaetana Donizettiego i Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku poprowadził m. in. spektakle Carmen Georges’a Bizeta oraz Turandot Giacoma Pucciniego.
Od 2025 roku Maciej Tomasiewicz jest kierownikiem artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
