ETR

Łukasz BYRDY

Łukasz BYRDY

fortepian

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Obecnie studiuje w Universität der Künste w Berlinie, w klasie prof. Klausa Hellwiga.

Mimo młodego wieku, urodzony w 1994 roku w Katowicach Łukasz Byrdy jest laureatem znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. III nagrody I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Pekinie, III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym In memoriam Pietro Iadeluca w Rzymie, wyróżnienia i nagrody specjalnej w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2014), nagrody specjalnej i szeregu nagród pozaregulaminowych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2014), Grand Prix i I nagrody w XI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2010), I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (2012), I nagrody w X Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (2011), I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie (2010), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2008), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2007), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Jeleniej Górze (2008), oraz III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski in memoriam w Warszawie (2009). 

Jako kameralista, wraz z triem fortepianowym, otrzymał I nagrodę na Malta International Music Competition w Valettcie.

Łukasz Byrdy koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Austrii, Niemczech, Malcie, Norwegii, Francji i Włoszech). W latach 2011 – 2012 otrzymywał stypendia, dzięki którym wziął udział w międzynarodowych kursach muzycznych Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada) oraz w kursie i festiwalu muzycznym Aspen Music Festival and School (USA). Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Miasta Poznania i Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Fundacji Piotra Klera.

Brał udział w polsko-rosyjskim festiwalu muzycznym w Moskwie oraz w organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów Młode Talenty. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Pianista koncertował podczas światowej wystawy EXPO w Mediolanie, a także na wielu festiwalach. m.in: Chopin i jego Europa, Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu I.J. Paderewskiego.

Występował w większości polskich filharmonii, jak również w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, jak również Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta artysty z koncertami Fryderyka Chopina oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta nagrana wraz z kwartetem Altra Volta.