ETR

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer

Uknułem sobie pewien plan, żeby być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach – tak kiedyś sam o sobie powiedział Leszek Możdżer.
I plan ten genialnie realizuje.

Bo choć jazzem zainteresował się dopiero w klasie maturalnej, to jednak formalną edukację muzyczną rozpoczął już w wieku 5 lat. Zakończył ją dyplomem uzyskanym w 1996 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pięć lat studiów spędził jednak nie tylko na uczelni, ale także w zespole Miłość, zdobywając nagrody na międzynarodowych konkursach jazzowych. Sześć lat we wspomnianym zespole zaowocowało nagraniem 6 płyt, w tym dwóch z Lesterem Bowie.

Artysta gra zarówno ze sławami polskiego jazzu (Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem), jak i z gwiazdami światowych estrad (m.in. z Patem Methenym, Arthurem Blythe´m, Busterem Williamsem, Billy Harperem, Davidem Liebmanem). Od wielu lat współpracuje przy nagraniach muzyki filmowej ze Zbigniewem Preisnerem i Janem A.P. Kaczmarkiem.

Leszek Możdżer znany jest z improwizacji na tematy chopinowskie, ale także z realizacji teatralnych (m.in. Hair – love, rock musical dla Teatru Muzycznego w Gdyni, Tango z Lady M. dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu) i muzyki do pierwszej w świecie trans-opery według Snu nocy letniej Williama Szekspira w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (Teatr Muzyczny w Gdyni, 2001).