ETR

Leon BOTSTEIN

Leon BOTSTEIN

Leon Botstein urodził się w 1946 roku w Szwajcarii jako syn polsko-żydowskich emigrantów. Studiował grę na skrzypcach pod kierunkiem Romana Totenberga i dyrygenturę u Jamesa Yannatosa, Richarda Wernicka i Harolda Farbermana.

Ukończył studia w wieku 16 lat w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki w Nowym Jorku, uzyskał tytuł licencjata Uniwersytetu w Chicago, a następnie doktorat w Harvardzie z historii muzyki.

Botstein został w wieku 23 lat najmłodszym prezydentem college’u w historii USA, pracując od 1970 do 1975 roku w nieistniejącym już College’u Frankonii , a następnie został mianowany prezesem Bard College, który prowadził przez cztery dekady. W latach 1972-75, po ukończeniu Harvardu, został dyrektorem muzycznym festiwalu White Mountains w New Hampshire. Był założycielem, a od 1990 roku jest dyrektorem artystycznym, corocznego festiwalu muzyki klasycznej Bard Music Festival.

Leon Botstein był dyrygentem gościnnym takich orkiestr jak London Philharmonic Orchestra, New York City Opera, Los Angeles Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii w Sankt Petersburgu, Philharmonic Orchestra oraz Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks.

Jako dyrektor muzyczny American Symphony Orchestra, Botstein prowadzi większość abonamentowych koncertów tego zespołu w Avery Fischer Hall wchodzącej w skład Lincoln Center w Nowym Jorku, a także – popularne koncerty edukacyjne dla dorosłych słuchaczy w Miller Theatre. Jest cenionym muzykologiem i historykiem, wydawcą Musical Quarterly i autorem wielu artykułów i książek. W uznaniu zasług otrzymał prestiżową Nagrodę Stulecia od Harvard University, a także Krzyż Zasługi I klasy od rządu Austrii.

Leon Botstein nazwany został przez The New York Times dobroczynną siłą w muzyce, a jego koncerty dziennik określił jako coś więcej niż wieczór pełen zwykłej rozrywki.