ETR

Krzysztof JAKOWICZ

Krzysztof JAKOWICZ

skrzypce

Stosunkowo mało słucham nagrań, w szczególności muzyki skrzypcowej, po to, żeby te moje wypowiedzi muzyczne płynęły z mojej wyobraźni, z tego, w jaki sposób postrzegam muzykę w tym momencie i w jaki sposób chciałbym ją przedstawiać – powiedział Krzysztof Jakowicz w jednej z audycji radiowej Dwójki. 

Wybitny skrzypek, kameralista i pedagog, jest absolwentem  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1963 roku w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego. W latach 1965-66 kontynuował studia na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i  Jánosa Starkera.

Pierwsze sukcesy artystyczne odnosił już w czasie studiów  – w 1959 zajął I miejsce w Konkursie im. Eugène Ysaÿe’a w Warszawie oraz III miejsce na Konkursie Muzycznym w ramach Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu, a w 1962 roku zdobył III nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1970 roku otrzymał nagrodę specjalną Konkursu im. George Enescu w Bukareszcie.

Jego umiejętności bardzo cenił Witold Lutosławski, który powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Na zaproszenie wybitnego kompozytora, Krzysztof Jakowicz wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata.

Artysta występował z takimi orkiestrami jak: English Chamber Orchestra,  Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Filharmonii w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Uczestniczył  w słynnych festiwalach –  m. in.  Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, London City Festival, Warszawska Jesień, Festiwal w Starym Krakowie, festiwalach w Bregenz i Schleswig-Holstein. 

Był solistą na licznych tournée zagranicznych większości polskich orkiestr –  Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Sinfonii Varsovii, NOSPR, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz orkiestr filharmonii w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy. 

Artysta grał pod batutą takich dyrygentów jak Jiři Bělohlavák, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Chikara Imamura, Pinchas Steinberg. Michael Tabachnik,  Tajuo Yuasa oraz wszystkich wybitnych  dyrygentów polskich. 

Współpracował z takimi artystami jak m .in.: Joanna Bocheńska, Krystyna Borucińska, Bronisław Gimpel, Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Mischa Kozłowski, Krzysztof Marosek, Waldemar Malicki, Robert Morawski, Tomasz Strahl, Władysław Szpilman, Tsuyoshi Tsutsumi, Marcin Zdunik.

Dokonał wielu nagrań dla wytwórni polskich i zagranicznych takich jak EMI, Angel, Le Chant du Monde, Riikonsert, Polskie Nagrania, DUX, a także otrzymał wiele nagród i wyróżnień. 

 Krzysztof Jakowicz od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem.