ETR

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski

Kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach, jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985).

W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu Jazz Forum wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Najlepszego Kompozytora oraz Najlepszego Aranżera Roku. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Konsbergu, Baden-Baden. Nagrał ponad 30 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych.

Od 1987 roku Krzesimir Dębski ograniczył działalność koncertową, poświecając się głównie twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna i nagrody Prezesa Rady Ministrów za Twórczość dla Dzieci.

Krzesimir Dębski jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i i filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych, m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i kłamstwa, Sfora, Na Wspólnej).

Muzyka do filmu Young Magican została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award’88, a w USA film Andrzeja Maleszki Maszyna zmian z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award’98.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji otrzymał nagrodę za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy. Muzyka do filmu Stara baśń została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM Złota Kaczka 2003. W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni Limelight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Prowadzi również działalność dyrygencką. Koncertował z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Repin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.