ETR

Kristjan RANDALU

Kristjan RANDALU

fortepian

Kristjan Randalu jest jednym z najbardziej frapujących muzyków swojego pokolenia – pianistą – solistą, kameralistą, kompozytorem. Jego muzykę  Jazz Times nazywa  nieopisaną egzotyczną krainą. Z determinacją poszukuje środków artystycznej ekspresji, osiągając to dzięki wysublimowanej technice, ale zarazem unikając pustego popisu. Ujmuje publiczność swoim ciepłem, muzyczną pasją i szczerą osobowością.

Artysta urodził się w 1978 roku w Estonii, ale już jako dziecko wraz rodziną przeprowadził się do Niemiec. Gry na fortepianie uczył się w Kolonii, a następnie w Royal Academy of Music w Londynie i w Manhattan School of Music w Nowym Jorku.

Grał z takimi zespołami jak: Stuttgarter Kammerorchester, Tallinn Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, występował obok takich artystów jak: Dave Liebman, Ari Hoenig, Nguyen Le, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Dhafer Youssef. Pojawiał się na festiwalach muzycznych w Londynie, Paryżu, Madrycie, Stambule. Jego grę oklaskiwano w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Barbican Hall w Londynie oraz Konzerthaus w Berlinie, a ponadto koncertował również w  Kanadzie, Korei Południowej, Australii i Izraelu.

Jego liczne nagrania,  zarówno solistyczne, jak i w zespołach otrzymały nominację do nagrody Grammy (2006) i tytuł „jazzowego albumu roku” Estonian Music Awards (2012). Wśród nagród, które otrzymał są: Jazz Award Baden-Württemberg (2007), Elion Jazz Award (2011). Otrzymał też  estońską  nagrodę stypendialną i tytuł Estońskiego Kompozytora Roku 2018.