ETR

Kolja BLACHER

Kolja BLACHER

skrzypce

Kolja Blacher studiował w Juilliard School w Nowym Jorku u Dorothy DeLay oraz u Sandora Vegha w Salzburgu. Występował jako solista na całym świecie z takimi orkiestrami jak Berliner Philharmoniker, Münchner Philharmoniker, NDR Sinfonieorchester, Gewandhausorchester Leipzig, Orchestra di Santa Cecilia, Mahler Chamber Orchestra, Baltimore Symphony. Współpracował z takimi dyrygentami jak Claudio Abbado, Kirill Petrenko, Vladimir Jurowski, Dimitri Kitajenko, Mariss Jansons, Matthias Pintscher, Markus Stenz, Simone Young i Asher Fish.

Artysta ma w repertuarze utwory na skrzypce solo od Johanna Sebastiana Bacha do Luciana Berii, klasyczno-romantyczny repertuar podstawowy oraz współczesną muzykę na skrzypce i orkiestrę (w tym utwory Magnusa Lindberga, Kurta Weilla, Hansa Wernera Henze i Bernda Aloisa Zimmermanna).

Kolja Blacher jest także dyrygentem i od kilku lat koncerty, w których zarówno gra na skrzypach, jak i dyryguje, stały się nowym kierunkiem w jego działalności artystycznej.  W takiej roli regularnie współpracował m.in. z Melbourne Symphony Orchestra, Taiwan Philharmonic Orchestra, Stuttgart Chamber Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra i orkiestrą Komische Oper w Berlinie.

Jako dyrygent i solista regularnie współpracuje także m.in. z Nordic Chamber Orchestra (Szwecja), Norrlands Opera (Szwecja), South Denmark Philharmonic, Staatsphilharmonie Rheinland Pfalz.

W latach 1993-1999 był koncertmistrzem Berlińskich Filharmoników, a w latach 2003-2023 – Lucerne Festival Orchestra grając pod batutą Claudia Abbado.

Kolja Blacher był profesorem w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (1999-2009), a od 2009 roku wykłada w Hochschule für Musik Hanns Eisler, w rodzinnym Berlinie.